Test COOPERA 2021

Test Coopera dla wszystkich
25 września 2021 r.

W sobotę, 25 września 2021 r. na stadionie miejskim w Ostrołęce odbyła się kolejna edycja Testu Coopera. Organizatorem imprezy - podobnie jak w poprzednich latach - był Uczniowski Klub Sportowy „CLAN”, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Patronem tego wydarzenia była m. in. nasza organizacja związkowa. Test polegał na przebiegnięciu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Ostatni bieg imprezy, to Bieg Solidarności, w którym ufundowaliśmy dla zwycięzców nagrody rzeczowe.

Na zdjęciach zwycięzcy Biegu Solidarności w towarzystwie: Aleksandra Zawalicha - przewodniczącego organizacji związkowej, p. Haliny Pierzchały - organizatorki zawodów i p. Stanisława Szatanka - wiceprzewodniczącego Rady Miasta Ostrołęki.

Wyniki Biegu Solidarności (od lewej):
Mieczysław Długołęcki (1730 m), Michał Brodacki (2485 m), Jarosław Madrak (3000 m), Elżbieta Bożomańska (2355 m), Tomasz Bożomański (2270 m).

Wycieczka związkowa w Bieszczady 23-28 lipca 2021 r.

Średnie wynagrodzenia nauczycieli w Ostrołęce i Powiecie ostrołęckim w 2020 r.


Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli
na poszczególnych stopniach awansu zawodowego
w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2020 r.


Od 2010 r. obowiązuje rozporządzenie zobowiązujące samorządy do opracowania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Organy prowadzące szkoły, będące jednostkami samorządu terytorialnego są zobowiązane, w terminie do 20 stycznia każdego roku - przeprowadzić analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli.

W przypadku nieosiągnięcia wysokości średnich wynagrodzeń, organ prowadzący szkołę ustala kwotę różnicy, dzieli ją pomiędzy nauczycieli, dla których ustalono tę kwotę i wypłaca w terminie do 31 stycznia, w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego ustalanego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

W sprawozdaniach rocznych uwzględniono m. in.: faktyczne wydatki na wynagrodzenia poniesione przez samorządy w poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli (kolumna 9), różnicę pomiędzy zakładanymi i rzeczywistymi wydatkami poniesionymi przez gminy na wynagrodzenia nauczycieli (kolumna10). Dodatnia kwota różnicy świadczy o osiągnięciu przez samorządy gwarantowanego przez państwo poziomu wynagrodzeń, ujemna - o konieczności wypłaty dodatków uzupełniających. Osiągnięcie średnich wynagrodzeń nauczycieli jest obowiązkiem wszystkich samorządów.

Środki niezbędne na wynagrodzenia, o których mowa wraz z pochodnymi zagwarantowane są przez państwo w dochodach jednostek samorządu terytorialnego (art. 30 ust. 8 ustawy Karta Nauczyciela)!

Poniżej publikujemy sprawozdania za 2020 r. przekazane nam przez samorządy znajdujące się w zasięgu działania naszej organizacji związkowej. W ostatnim roku objęliśmy swoją działalnością także gminy: Czarnię i Myszyniec. Sprawozdania, za lata 2009 - 2019 znajdują się w w zielonym panelu obok, po lewej stronie tego artykułu.


2020
Powiat ostrołęcki  Miasto Ostrołęka Baranowo   Goworowo     Kadzidło     Krasnosielc     Myszyniec  
Lelis Łyse Olszewo-Borki Rzekuń Troszyn Czerwin   Czarnia  

Książka o ostrołęckiej Solidarności oświatowej



Książka o ostrołęckiej „Solidarności” oświatowej


17 września 2020 r. otrzymaliśmy z drukarni drugą już książkę poświęconą historii naszej organizacji związkowej. Pierwsza – "XXX lat Solidarności oświatowej w Ostrołęce (1980–2010)" – ukazała się jesienią 2010 r. i była odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska oświatowego ostrołęckiej „Solidarności". Można powiedzieć, że obecna praca pt. "Czterdzieści lat Solidarności oświatowej w Ostrołęce (1980 - 2020)" jest jej II wydaniem - poprawionym i uzupełnionym. Autorem obu książek jest dr hab. Jan Mironczuk, który z racji swoich kompetencji naukowych zapewnił wysoki poziom merytoryczny opracowania.

Prezentowana publikacja składa się z 3 rozdziałów. W pierwszym przedstawiono powstanie organizacji w 1980 r., jej delegalizację, działalność w konspiracji po wprowadzeniu stanu wojennego. Drugi - opisuje działalności organizacji po jej reaktywacji w 1989 r., powstanie Wojewódzkiej Komisji Koordynacyjnej, strajk nauczycieli w 1993 r., udział członków organizacji w wyborach parlamentarnych i samorządowych po 1989 r. Ostatni, trzeci rozdział przedstawia działalność organizacji w latach 1999 - 2020. Opisano w nim reformę edukacji i reformę administracyjną z 1999 r., strajk nauczycieli i pracowników oświaty z wiosny 2019 r. W aneksach przedstawiono władze organizacji od 1989 r. do chwili obecnej, władze Wojewódzkiej Komisji Koordynacyjnej z okresu 10 lat jej istnienia (1989 - 1999). Znajduje się tam także ciekawa relacja z wycieczki związkowej w Sudety (2006) oraz relacje z działalności organizacji od 2006 do 2018 r. Tekst podstawowy pracy został wzbogacony tabelami, notami biograficznymi kolejnych przewodniczących, kalendarium najważniejszych wydarzeń i bibliografią.


Książka liczy 247 stron i zawiera 15 zdjęć. W indeksie osobowym znajduje się prawie 500 nazwisk osób - uczestników i świadków wydarzeń. Książka została wydana w dwóch wersjach: 300 egzemplarzy w formacie B5 w twardej oprawie i 200 egzemplarzy w formacie A5 z miękką okładką. Projekt okładki wykonał Zenon Kowalczyk - znany ostrołęcki artysta plastyk. Jej szata graficzna nawiązuje do okładki książki pt. "NSZZ Solidarność Region Mazowsze Oddział w Ostrołęce (1980 - 2018)", wydanej przez Oddział w Ostrołęce NSZZ "Solidarność" w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (2018). Wydanie książki jest wkładem naszej organizacji w obchody 40. rocznicy powstania Związku (2020). Publikację przekażemy bezpłatnie wszystkim członkom ostrołęckiej Solidarności oświatowej, bibliotekom oraz osobom zainteresowanym (tel. 502 646 899).

Promocja książki odbyła się 2 października 2020 r. w Zajeździe HUBUS w Grabowie k. Ostrołęki w trakcie uroczystości związkowej zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2020. Na zdjęciu autor monografii - Jan Mironczuk podczas podpisywania książek.

Test Coopera 2020

Test Coopera dla wszystkich
26 września 2020 r.

W sobotę, 26 września 2020 r. na stadionie miejskim w Ostrołęce odbyła się kolejna edycja Testu Coopera. Organizatorem imprezy - podobnie jak w poprzednich latach - był Uczniowski Klub Sportowy „CLAN”, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Patronem tego wydarzenia była m. in. nasza organizacja związkowa. Test polegał na przebiegnięciu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Ostatni bieg imprezy, to Bieg Solidarności, w którym ufundowaliśmy dla zwycięzców nagrody rzeczowe. Na zdjęciach zwycięzcy Biegu Solidarności w towarzystwie p. Haliny Pierzchały - organizatorki zawodów i Aleksandra Zawalicha - przewodniczącego organizacji związkowej.

Wyniki Biegu Solidarności

Wśród kobiet zwyciężyły:
I. Amelia Mierzejewska (2125 m), II. Martyna Ciepierska (1940 m), III. Marianna Grabowska (1740 m),

a wśród mężczyzn:
I. Łukasz Demby (3130 m), II. Mikołaj Suska (2970 m) i III. Piotr Bakuła (2905 m).


Relacja z wycieczki 2020




Kliknij tu → Fotorelacja z wycieczki do Zakopanego 2020


/Zdjęcia: Dorota Kubiak, Marek Kulczyk, Aleksander Zawalich/


Zapraszamy uczestników wycieczki do przesyłania swoich ciekawych zdjęć,
które zamieścimy w galerii.

Spotkanie opłatkowe 2019

Spotkanie Opłatkowe ostrołęckiej „Solidarności” oświatowej 2019

/tekst: Joanna Popławska, zdjęcia: Grzegorz Żebrowski/

17 grudnia – tradycyjnym zwyczajem – kilkadziesięciu członków i sympatyków Związku zebrało się na świąteczno-noworocznym spotkaniu opłatkowym, zorganizowanym przez Zarząd Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrołęce NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”. Na uroczystość przybyli, min.: przedstawiciele władz oświatowych wraz z dyrektorem Ostrołęckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie Michałem Giersem, Grzegorz Fabiszewski - wójt gm. Łyse, dyrektorzy ostrołęckich szkół i przedszkoli, a także goście z terenu powiatu. Wśród zaproszonych nie mogło zabraknąć również przedstawicieli duchowieństwa. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich proboszcz ostrołęckiego Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego ks. kan. Zdzisław Grzegorczyk.

Więcej zdjęć w Galerii

Co udało się NSZZ Solidarność?



CO UDAŁO SIĘ

NSZZ SOLIDARNOŚĆ

W CIĄGU OSTATNICH CZTERECH LAT?


Chcesz się dowiedzieć? Kliknij tu!

TEST COOPERA 2019




Test Coopera dla wszystkich
28 września 2019 r.


W sobotę, 28 września 2019 r. na stadionie miejskim w Ostrołęce odbył się się Test Coopera. Organizatorem imprezy był - podobnie jak w poprzednich trzech latach - Uczniowski Klub Sportowy „CLAN” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Patronem tego wydarzenia była m. in. nasza organizacja związkowa. Test polega na przebiegnięciu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Na zdjęciach zwycięzcy biegu "Solidarności" w towarzystwie organizatorów.




W trakcie imprezy odbył się bieg "Solidarności"


Wśród kobiet zwyciężyły:
I. Elżbieta Bożomańska (2162 m), II. Marianna Grabowska (1742 m), III. Alicja Bożomańska (1687 m),

a wśród mężczyzn:
I. Mirosław Wilkowski (3050 m), II. Marcin Grabowski (2670 m) i III. Grzegorz Płocha (2415 m).

Spotkanie z min. Markiem Zagórskim



Spotkanie z ministrem Markiem Zagórskim
20 września 2019 r.


W piątek, 20 września br. w biurze Oddziału w Ostrołęce odbyło się spotkanie członków Rady Oddziału NSZZ "Solidarność" w Ostrołęce i zaproszonych gości z ministrem cyfryzacji Markiem Zagórskim. Minister omówił osiągnięcia Rządu Zjednoczonej Prawicy w ostatnich czterech latach, m.in. obniżenie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), ograniczenie handlu w niedzielę, realizację programu społecznego „500+ na każde dziecko”, podwyższenie płacy minimalnej. Zaznaczył, że większość tych zmian była realizacją postulatów NSZZ „Solidarność”. Następnie omówił trudności z reformą sądownictwa oraz odpowiadał na pytania członków Związku:

· Aleksander Zawalich pytał o możliwość wykorzystania potencjału spółki „LOTTO” w organizacji wyborów w Polsce oraz o konieczności skrócenia rozpraw sądowych, szczególnie przed sądem pracy;

· Ryszard Nastański zwrócił uwagę na konieczność powiązania wieku emerytalnego z badaniami okresowymi pracowników;

· Tadeusz Olszewski pytał o możliwość przywrócenia art. 88 ustawy Karta Nauczyciela (możliwość odejścia na emeryturę po 30 latach pracy);

· Jacek Laskowski mówił o patologiach związanych z zatrudnianiem działaczy PiS w spółkach skarbu państwa;

· Piotr Mierzejewski mówił o sporze zbiorowym w Poczcie Polskiej i niewykorzystanym przez państwo potencjale firmy;

· Bogdan Górski zgłosił konieczność jednoczesnej rejestracji nowych pracowników w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym oraz postulował utworzenie w Ostrołęce biura poselskiego ministra.


Na pamiątkę spotkania minister Zagórski otrzymał od członków Rady książkę o historii ostrołęckiej "Solidarności".


Zaproszenie DEN 2019



ZAPROSZENIE

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2019 r. zarząd naszej organizacji związkowej zaprasza członków organizacji i osoby towarzyszące do teatru STUDIO BUFFO w Warszawie na widowisko muzyczne "Polita" ze scenografią 3D.

Przedstawienie odbędzie się w sobotę, 12 października 2019 r. o godz. 19.00. Zarezerwowano 49 biletów. Pierwszeństwo mają członkowie organizacji. Zbiórka uczestników planowana jest o godz. 15.00 na parkingu przy Parku Wodnym w Ostrołęce na ul. Witosa.


Warunkiem zgłoszenia jest dokonanie wpłaty w wysokości 50 zł (dzieci członka organizacji w wieku szkolnym - 50 zł, osoba towarzysząca - mąż, żona, koleżanka - pełna opłata w wysokości 105 zł), na rachunek organizacji (09 1020 3802 0000 1802 0039 5327) z tytułem "TEATR", do dnia 4 października 2019 r. i powiadomienie o tym przewodniczącego, telefonicznie - SMS na nr 502 646 899 lub pocztą internetową na adres: aleksanderzawalich@wp.pl

Więcej informacji o przedstawieniu na stronie Studio BUFFO

Wygenerowano w sekund: 0.07
1,990,822 unikalnych wizyt