Od 13 stycznia 2010 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Z treści rozporządzenia wynika, że organy prowadzące szkoły, będące jednostkami samorządu terytorialnego są zobowiązane , w terminie do:
- 20 stycznia każdego roku - przeprowadzić analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli,
- 10 lutego - sporządzić sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego,
- w ciągu następnych 7 dni - przedstawić pisemne sprawozdania: regionalnej izbie obrachunkowej (także w formie elektronicznej), organowi stanowiącemu tej jednostki samorządu terytorialnego, dyrektorom szkół oraz związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.
W przypadku nieosiągnięcia - w roku podlegającym analizie - wysokości średnich wynagrodzeń, organ prowadzący szkołę ustala kwotę różnicy, dzieli ją pomiędzy nauczycieli, dla których ustalono tę kwotę i wypłaca w terminie do 31 stycznia, w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego ustalanego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Regionalna izba obrachunkowa ma prawo sprawdzić czy złożone przez samorządy sprawozdania, są zgodne z danymi zamieszczonymi w rocznych sprawozdaniach finansowych, pod rygorem odpowiedzialności karnej w razie ich niezgodności ze stanem faktycznym. Takie rozwiązanie wychodzi naprzeciw postulatom związków zawodowych, które wielokrotnie zgłaszały wątpliwości co do osiągania przez niektóre samorządy, gwarantowanych przez państwo, średnich wynagrodzeń nauczycieli.
Wzór sprawozdania jest załącznikiem do rozporządzenia. W sprawozdaniach rocznych uwzględniono: stopnie awansu zawodowego nauczycieli, wskaźniki zróżnicowania wynagrodzeń nauczycieli w zależności od stopnia awansu zawodowego, średnie (gwarantowane przez państwo) wynagrodzenia nauczycieli w dwóch okresach rozliczeniowych, liczbę etatów nauczycieli w poszczególnych okresach rozliczeniowych, kwoty wydatków na wynagrodzenia umożliwiające osiągnięcie średnich, faktyczne wydatki na wynagrodzenia poniesione przez samorządy w poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli, różnicę pomiędzy zakładanymi i rzeczywistymi wydatkami poniesionymi przez gminy na wynagrodzenia nauczycieli. Dodatnia kwota różnicy świadczy o osiągnięciu przez samorządy gwarantowanego przez państwo poziomu wynagrodzeń, ujemna - o konieczności wypłaty dodatków uzupełniających. Osiągnięcie średnich wynagrodzeń nauczycieli jest obowiązkiem wszystkich samorządów.
Środki niezbędne na wynagrodzenia, o których mowa wraz z pochodnymi zagwarantowane są przez państwo w dochodach jednostek samorządu terytorialnego (art. 30 ust. 8 ustawy Karta Nauczyciela)!
Poniżej publikujemy sprawozdania przekazane nam przez samorządy znajdujące się w zasięgu działania naszej organizacji związkowej. Tegoroczny wzór druku różni się nieco od wzoru z lat ubiegłych. Najnowsze rozporządzenie ws. awansu zawodowego nauczycieli zlikwidowało z dniem 31 sierpnia 2022 r. dwa stopnie awansu zawodowego i w miejsce nauczycieli: stażysty i kontraktowego (kolumna 2) wprowadza jeden stopień - nauczyciela początkującego (kolumna 3).
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009