VIII Ostrołęcki Bieg Papieski 2022



VIII OSTROŁĘCKI BIEG PAPIESKI

W niedzielę, 10 kwietnia odbył się w Ostrołęce VIII Bieg Papieski. Organizatorem biegu był Uczniowski Klub Sportowy „CLAN” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce.

Bieg na dystansie 3000 m był wspaniałą okazją do popularyzacji najprostszej formy ruchu, promowania zdrowego stylu życia i integracji międzypokoleniowej. Pokonując ten dystans można było oddać hołd wielkiemu Polakowi, Świętemu Janowi Pawłowi II, Patronowi Miasta Ostrołęki, w związku z przypadającą w tym roku 8. rocznicą jego kanonizacji (27.04.2014 r.) oraz 17. rocznicą śmierci (02.04.2005 r.). Bieg zgromadził na starcie ok. 200 uczestników. Wśród sponsorów imprezy był także Oddział w Ostrołęce NSZZ "Solidarność", który ufundował nagrody rzeczowe dla członków NSZZ "Solidarność" biorących udział w biegu.


Zdjęcie - Grzegorz Zawrotny. Stoją od lewej: Aleksander Zawalich - Przewodniczący Rady Oddziału w Ostrołęce NSZZ "Solidarność", Marianna Grabowska, Olaf Grabowski, Elżbieta Kacprzyk, Jerzy Grabowski i Stanisław Szatanek - Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki.


Średnie wynagrodzenia nauczycieli w 2021 r.


Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli
na poszczególnych stopniach awansu zawodowego
w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2021 r.


Od 2010 r. obowiązuje rozporządzenie zobowiązujące samorządy do opracowania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Organy prowadzące szkoły, będące jednostkami samorządu terytorialnego są zobowiązane, w terminie do 20 stycznia każdego roku - przeprowadzić analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli.

W przypadku nieosiągnięcia wysokości średnich wynagrodzeń, organ prowadzący szkołę ustala kwotę różnicy, dzieli ją pomiędzy nauczycieli, dla których ustalono tę kwotę i wypłaca w terminie do 31 stycznia, w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego ustalanego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

W sprawozdaniach rocznych uwzględniono m. in.: faktyczne wydatki na wynagrodzenia poniesione przez samorządy w poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli (kolumna 9), różnicę pomiędzy zakładanymi i rzeczywistymi wydatkami poniesionymi przez gminy na wynagrodzenia nauczycieli (kolumna10). Dodatnia kwota różnicy świadczy o osiągnięciu przez samorządy gwarantowanego przez państwo poziomu wynagrodzeń, ujemna - o konieczności wypłaty dodatków uzupełniających. Osiągnięcie średnich wynagrodzeń nauczycieli jest obowiązkiem wszystkich samorządów.

Środki niezbędne na wynagrodzenia, o których mowa wraz z pochodnymi zagwarantowane są przez państwo w dochodach jednostek samorządu terytorialnego (art. 30 ust. 8 ustawy Karta Nauczyciela)!

Poniżej publikujemy sprawozdania za 2021 r. przekazane nam przez samorządy znajdujące się w zasięgu działania naszej organizacji związkowej. Sprawozdania z lat 2009 - 2021 znajdują się w w zielonym panelu obok, po lewej stronie tego artykułu.


2021
Powiat ostrołęcki  Miasto Ostrołęka Baranowo   Goworowo     Kadzidło     Krasnosielc     Myszyniec  
Lelis Łyse Olszewo-Borki Rzekuń Troszyn Czerwin   Czarnia  

Wręczenie odznak związkowych grudzień 2021

Grabowo, 17.12.2021 r.

Uroczystość wręczenia odznak związkowych
Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"


17 grudnia 2021 r. w Zajeździe HUBUS w Grabowie k. Ostrołęki miała miejsce uroczystość wręczenia członkom naszej organizacji związkowej Srebrnych Odznak Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz za pracę związkową odznaki otrzymali (od lewej): Grzegorz Zawrotny, Magdalena Gadzała i Waldemar Gwiazda. W imieniu przewodniczącego Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” - Ryszarda Proksy odznaki wręczył Andrzej Piegutkowski – członek Rady (pierwszy z prawej).

Więcej na temat innych osób z naszej organizacji, wyróżnionych odznakami „Solidarności”, można znaleźć obok w zakładce - „Odznaki związkowe”.

Zdjęcia - Dorota Kubiak. Więcej zdjęć na stronie organizacji na Facebooku

Serdecznie gratulujemy!

13 grudnia 2021 r. - 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego


40. ROCZNICA STANU WOJENNEGO

W dniu 13 grudnia 2021 r. mija 40. rocznica wprowadzenia w Polsce - przez władze PRL - stanu wojennego.

W rocznicę tego wydarzenia o godz. 18:00 w kościele Nawiedzenia NMP w Ostrołęce (fara), odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny i NSZZ "Solidarność". Po mszy zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem patrona NSZZ "Solidarność" - bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków Związku do udziału w uroczystości (zdjęcie: Chris Niedenthal).



Akademia on-line w ZSZ Nr 1 w Ostrołęce z okazji 40-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Autor: Dominik Mydłowski

Wspomnienie o Benedykcie Damięckim

Ś.P. Benedykt Damięcki

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 listopada 2021 r.,
po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł nasz kolega Benedykt Damięcki


Benedykt Damięcki urodził się 8 kwietnia 1950 r. w rodzinie chłopskiej w Kołakach gm. Młynarze, pow. makowski, syn Mieczysława i Mieczysławy z d. Mamińska. Ukończył kolejno: Szkołę Podstawową w Kołakach, Zasadniczą Szkołę Zawodową (1966) i Technikum Mechaniczne w Różanie (1969), Studium Nauczycielskie w Ciechanowie (1971), Politechnikę Warszawską, mgr (1980), Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie, inż. mechanik (1988). Mieszkał w Ostrołęce. Od 1971 r. do 2006 r. pracował w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce jako nauczyciel przedmiotów zawodowych mechanicznych i prawa o ruchu drogowym. W 2003 r. został wpisany na listę ekspertów Komisji Kwalifikacyjnej i Egzaminacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy.
Za zasługi dla oświaty został odznaczony Srebrnym (1990) i Złotym Krzyżem Zasługi (1998). W latach 1989 i 1990 otrzymał Nagrody Kuratora Oświaty i Wychowania, a w 2001 r. - Medal Komisji Edukacji Narodowej.

W okresie pierwszej „Solidarności”, w latach 1980-1981, pełnił funkcję przewodniczącego koła NSZZ „Solidarność” w ZSZ Nr 1 w Ostrołęce, a także kierował Komisją Socjalną w Komisji Zakładowej przy Placówkach Oświatowo-Wychowawczych w Ostrołęce (dawna nazwa naszej organizacji związkowej). Po reaktywacji „Solidarności” oświatowej w Ostrołęce w październiku 1989 r. pełnił funkcję skarbnika, a od 21 października 1991 r. do 8 grudnia 1992 r. był przewodniczącym zarządu. Od 1989 r. do chwili obecnej był członkiem zarządu organizacji.
Był żonaty, miał córkę i syna. Interesował się techniką. W przeszłości był egzaminatorem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Ostrołęce. W ostatnich latach - już na emeryturze - prowadził z synem prywatną szkolę nauki jazdy.
Do ostatnich chwil aktywnie uczestniczył w działalności Związku. Wszyscy zapamiętamy kolegę Benedykta Damięckiego z pracy w zarządzie organizacji, udziału w spotkaniach integracyjnych i akcjach protestacyjnych. Był niezastąpionym źródłem wiedzy o działalności ostrołęckiej "Solidarności". 12 grudnia 2003 r. za zasługi dla oświaty oraz za pracę związkową został odznaczony Srebrną Odznaką Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

(Źródło: opracowanie własne na podstawie książki "Czterdzieści lat Solidarności oświatowej w Ostrołęce (1980 - 2020)", Jan Mironczuk, Ostrołęka 2020)

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w środę, 17 listopada 2021 r. o godzinie 12.00 w kaplicy Cmentarza Miejskiego na ul. Krańcowej w Ostrołęce/Wojciechowicach. Różaniec - we wtorek 16 listopada 2021 r. o godz. 17.00, środa - przed mszą św. o godz. 10.50 - w tym samym miejscu.

Szczere wyrazy współczucia składają rodzinie członkowie Organizacji Międzyzakładowej Nr 1568 NSZZ "Solidarność"
Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrołęce.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

Uroczystość w Delegaturze w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie

Olszewo-Borki, 22.10.2021 r.

Uroczystość wręczenia medali, odznaczeń i nagród nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi szkół
Delegatura w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie


Na zdjęciu od lewej: Aleksander Zawalich, Marcin Grabowski, Roman Gawrych - Medal Komisji Edukacji Narodowej (na wniosek związków zawodowych), Robert Chorowicz, Krzysztof Wisniewski, Michał Giers - Medal Komisji Edukacji Narodowej, Renata Kosman (Przasnysz) - Nagroda Mazowieckiego Kuratora Oświaty

DEN 2021

Wyjazd do Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie
z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 10 października 2021 r.

Test COOPERA 2021

Test Coopera dla wszystkich
25 września 2021 r.

W sobotę, 25 września 2021 r. na stadionie miejskim w Ostrołęce odbyła się kolejna edycja Testu Coopera. Organizatorem imprezy - podobnie jak w poprzednich latach - był Uczniowski Klub Sportowy „CLAN”, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Patronem tego wydarzenia była m. in. nasza organizacja związkowa. Test polegał na przebiegnięciu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Ostatni bieg imprezy, to Bieg Solidarności, w którym ufundowaliśmy dla zwycięzców nagrody rzeczowe.

Na zdjęciach zwycięzcy Biegu Solidarności w towarzystwie: Aleksandra Zawalicha - przewodniczącego organizacji związkowej, p. Haliny Pierzchały - organizatorki zawodów i p. Stanisława Szatanka - wiceprzewodniczącego Rady Miasta Ostrołęki.

Wyniki Biegu Solidarności (od lewej):
Mieczysław Długołęcki (1730 m), Michał Brodacki (2485 m), Jarosław Madrak (3000 m), Elżbieta Bożomańska (2355 m), Tomasz Bożomański (2270 m).

Wycieczka związkowa w Bieszczady 23-28 lipca 2021 r.

Średnie wynagrodzenia nauczycieli w Ostrołęce i Powiecie ostrołęckim w 2020 r.


Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli
na poszczególnych stopniach awansu zawodowego
w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2020 r.


Od 2010 r. obowiązuje rozporządzenie zobowiązujące samorządy do opracowania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Organy prowadzące szkoły, będące jednostkami samorządu terytorialnego są zobowiązane, w terminie do 20 stycznia każdego roku - przeprowadzić analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli.

W przypadku nieosiągnięcia wysokości średnich wynagrodzeń, organ prowadzący szkołę ustala kwotę różnicy, dzieli ją pomiędzy nauczycieli, dla których ustalono tę kwotę i wypłaca w terminie do 31 stycznia, w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego ustalanego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

W sprawozdaniach rocznych uwzględniono m. in.: faktyczne wydatki na wynagrodzenia poniesione przez samorządy w poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli (kolumna 9), różnicę pomiędzy zakładanymi i rzeczywistymi wydatkami poniesionymi przez gminy na wynagrodzenia nauczycieli (kolumna10). Dodatnia kwota różnicy świadczy o osiągnięciu przez samorządy gwarantowanego przez państwo poziomu wynagrodzeń, ujemna - o konieczności wypłaty dodatków uzupełniających. Osiągnięcie średnich wynagrodzeń nauczycieli jest obowiązkiem wszystkich samorządów.

Środki niezbędne na wynagrodzenia, o których mowa wraz z pochodnymi zagwarantowane są przez państwo w dochodach jednostek samorządu terytorialnego (art. 30 ust. 8 ustawy Karta Nauczyciela)!

Poniżej publikujemy sprawozdania za 2020 r. przekazane nam przez samorządy znajdujące się w zasięgu działania naszej organizacji związkowej. W ostatnim roku objęliśmy swoją działalnością także gminy: Czarnię i Myszyniec. Sprawozdania, za lata 2009 - 2019 znajdują się w w zielonym panelu obok, po lewej stronie tego artykułu.


2020
Powiat ostrołęcki  Miasto Ostrołęka Baranowo   Goworowo     Kadzidło     Krasnosielc     Myszyniec  
Lelis Łyse Olszewo-Borki Rzekuń Troszyn Czerwin   Czarnia  

Książka o ostrołęckiej Solidarności oświatowej



Książka o ostrołęckiej „Solidarności” oświatowej


17 września 2020 r. otrzymaliśmy z drukarni drugą już książkę poświęconą historii naszej organizacji związkowej. Pierwsza – "XXX lat Solidarności oświatowej w Ostrołęce (1980–2010)" – ukazała się jesienią 2010 r. i była odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska oświatowego ostrołęckiej „Solidarności". Można powiedzieć, że obecna praca pt. "Czterdzieści lat Solidarności oświatowej w Ostrołęce (1980 - 2020)" jest jej II wydaniem - poprawionym i uzupełnionym. Autorem obu książek jest dr hab. Jan Mironczuk, który z racji swoich kompetencji naukowych zapewnił wysoki poziom merytoryczny opracowania.

Prezentowana publikacja składa się z 3 rozdziałów. W pierwszym przedstawiono powstanie organizacji w 1980 r., jej delegalizację, działalność w konspiracji po wprowadzeniu stanu wojennego. Drugi - opisuje działalności organizacji po jej reaktywacji w 1989 r., powstanie Wojewódzkiej Komisji Koordynacyjnej, strajk nauczycieli w 1993 r., udział członków organizacji w wyborach parlamentarnych i samorządowych po 1989 r. Ostatni, trzeci rozdział przedstawia działalność organizacji w latach 1999 - 2020. Opisano w nim reformę edukacji i reformę administracyjną z 1999 r., strajk nauczycieli i pracowników oświaty z wiosny 2019 r. W aneksach przedstawiono władze organizacji od 1989 r. do chwili obecnej, władze Wojewódzkiej Komisji Koordynacyjnej z okresu 10 lat jej istnienia (1989 - 1999). Znajduje się tam także ciekawa relacja z wycieczki związkowej w Sudety (2006) oraz relacje z działalności organizacji od 2006 do 2018 r. Tekst podstawowy pracy został wzbogacony tabelami, notami biograficznymi kolejnych przewodniczących, kalendarium najważniejszych wydarzeń i bibliografią.


Książka liczy 247 stron i zawiera 15 zdjęć. W indeksie osobowym znajduje się prawie 500 nazwisk osób - uczestników i świadków wydarzeń. Książka została wydana w dwóch wersjach: 300 egzemplarzy w formacie B5 w twardej oprawie i 200 egzemplarzy w formacie A5 z miękką okładką. Projekt okładki wykonał Zenon Kowalczyk - znany ostrołęcki artysta plastyk. Jej szata graficzna nawiązuje do okładki książki pt. "NSZZ Solidarność Region Mazowsze Oddział w Ostrołęce (1980 - 2018)", wydanej przez Oddział w Ostrołęce NSZZ "Solidarność" w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (2018). Wydanie książki jest wkładem naszej organizacji w obchody 40. rocznicy powstania Związku (2020). Publikację przekażemy bezpłatnie wszystkim członkom ostrołęckiej Solidarności oświatowej, bibliotekom oraz osobom zainteresowanym (tel. 502 646 899).

Promocja książki odbyła się 2 października 2020 r. w Zajeździe HUBUS w Grabowie k. Ostrołęki w trakcie uroczystości związkowej zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2020. Na zdjęciu autor monografii - Jan Mironczuk podczas podpisywania książek.
Wygenerowano w sekund: 0.03
1,830,496 unikalnych wizyt