Uroczystości

Spotkanie Opłatkowe ostrołęckiej „Solidarności” oświatowej 2019

/tekst: Joanna Popławska, zdjęcia: Grzegorz Żebrowski/

17 grudnia – tradycyjnym zwyczajem – kilkadziesięciu członków i sympatyków Związku zebrało się na świąteczno-noworocznym spotkaniu opłatkowym, zorganizowanym przez Zarząd Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrołęce NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”. Na uroczystość przybyli, min.: przedstawiciele władz oświatowych wraz z dyrektorem Ostrołęckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie Michałem Giersem, Grzegorz Fabiszewski - wójt gm. Łyse, dyrektorzy ostrołęckich szkół i przedszkoli, a także goście z terenu powiatu. Wśród zaproszonych nie mogło zabraknąć również przedstawicieli duchowieństwa. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich proboszcz ostrołęckiego Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego ks. kan. Zdzisław Grzegorczyk.

Ks. Dziekan, zwracając się do zebranych, podkreślił: „Jestem wdzięczny Bogu za Waszą „Solidarność”. Chylę czoło przed Waszą wspólnotą. „Solidarność” nauczycieli ma swoje wartości, opiera się na wartościach chrześcijańskich. Są one bardzo potrzebne, a zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy skrytykowano wszelkie autorytety.” (..) - Dobrze, że Wy jesteście i te autorytety podnosicie. – zaapelował. (…)”. Następnie życzył nauczycielom, aby Boża Dziecina, która niegdyś narodziła się w Betlejem, rodziła się w ich sercach i przynosiła przez komunię św. wiele łask i błogosławieństw. – Niech Jezus Wam darzy w tej posłudze, powołaniu nauczyciela. Niech Wam błogosławi i obdarza przekonaniem, że pomimo różnych trudności, warto jest być nauczycielem i warto dawać te wartości i przekazywać wiedzę – oznajmił proboszcz.

W czasie uroczystości Adam Dąbkowski odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa. Następnie ks. kan. Zdzisław Grzegorczyk po odmówieniu modlitwy, pobłogosławił opłatki, którymi zebrani podzielili się, składając sobie nawzajem życzenia. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oddział w Ostrołęce Aleksander Zawalich wyraził swoją wdzięczność, tym wszystkim, którzy przybyli na spotkanie i złożył świąteczne życzenia. – spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2020 – zaznaczył.

W atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadził wszystkich dziewczęcy chór szkolny „Cantilena” z II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce. Jego założycielem, nauczycielem i dyrygentem jest Henryk Gadomski. Jak podkreślił szef ostrołęckiej „Solidarności” Cantilena od wielu lat należy do ścisłej krajowej czołówki chórów młodzieżowych w Polsce. Przygotowanie uczestników prezentuje bardzo wysoki poziom. W wykonaniu młodzieży mogliśmy wysłuchać znane polskie kolędy i pastorałki.

Po występie na wszystkich czekała uroczysta kolacja, złożona z tradycyjnych potraw wigilijnych. Na świątecznym stole znalazły się: barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, karp smażony, karp w galarecie, kapusta z grzybami i inne. Podczas spotkania można było również skosztować smakowitych świątecznych wypieków, wśród których królowały: serniki, makowce i pierniki. Jak przystało na wigilijne spotkanie, każdy z uczestników otrzymał Mikołajkowy prezent oraz kalendarz na Nowy 2020 Rok z logo „Solidarności”.

Więcej zdjęć w Galerii


Kliknij tu → Fotorelacja ze spotkania integracyjnego
Sala bankietowa "Zielony Zakątek" w Susku Starym - 13.06.2019 r./Zdjęcia: Grzegorz Żebrowski/
Kliknij tu → Fotorelacja ze spotkania integracyjnego
Restauracja "Wioletta - 20.06.2018 r./Zdjęcia: Grzegorz Żebrowski/Spotkanie Opłatkowe ostrołęckiej „Solidarności” oświatowej 2017

/tekst: Joanna Popławska, zdjęcia: Grzegorz Żebrowski/

20 grudnia, w miłej i niezwykle rodzinnej atmosferze odbyło się spotkanie opłatkowe członków ostrołęckiej „Solidarności” oświatowej, którego organizatorem był Zarząd Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrołęce. Spotkanie miało miejsce w pensjonacie "Wioletta". Nie zabrakło przedstawicieli instytucji kościelnych i oświatowych.
Uroczystość zaszczycił swoją obecnością proboszcz Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce ks. kan. Zdzisław Grzegorczyk. Wśród zaproszonych gości byli także pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce z dyrektorem Michałem Giersem. Licznie przybyli dyrektorzy ostrołęckich i powiatowych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz emerytowani członkowie Związku.
Kolędy w wykonaniu wokalistek Studia Piosenki Klubu „Oczko” Ostrołęckiego Centrum Kultury wprowadziły wszystkich zgromadzonych w magiczną atmosferę zbliżających się świąt. W dalszej części uczestnicy spotkania wysłuchali fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa. Następnie ks. kan. Zdzisław Grzegorczyk odmówił modlitwę i poświęcił opłatki, którymi obecni podzielili się, składając sobie bożonarodzeniowe życzenia. Zaproszeni goście skierowali wiele ciepłych słów do zebranych.
Jak przystało na spotkanie wigilijne, nie zabrakło też pysznego poczęstunku. Wśród tradycyjnych potraw na stole królowały: barszcz z uszkami, kapusta z grzybami, karp i kompot z suszu owocowego.
To spotkanie pokazało, co jest naprawdę ważne w życiu każdego z nas. To przede wszystkim — wrażliwość oraz szacunek i zrozumienie drugiego człowieka. Niewątpliwie Święta Bożego Narodzenia to czas miłości, radości i przebaczania. To także pora refleksji i spotkań w gronie najbliższych i przyjaciół, którym jesteśmy winni swoją wdzięczność.

Więcej zdjęć w Galerii


Kliknij tu → Fotorelacja ze spotkania integracyjnego
Pensjonat "Wioletta" 21.06.2017 r./Zdjęcia: Grzegorz Żebrowski/
/Śpiewający akordeonista: Michał Sawicki - Łomża/
SPOTKANIE OPŁATKOWE 2016

We wtorek, 20 grudnia 2016 r. w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce odbyło się spotkanie opłatkowe członków naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób. Gościem uroczystości był Ks. kan. Zdzisław Grzegorczyk - proboszcz parafii pw. Św. Antoniego w Ostrołęce.

Ciekawą wersję Jasełek przedstawili uczniowie z tutejszej szkoły, pod kierunkiem Pani Joanny Piersy-Wilkowskiej. W świątecznym nastroju życzyliśmy sobie wzajemnie samych radości w nadchodzącym 2017 roku. Jak zwykle bardzo smaczne były potrawy wigilijne przygotowane przez pracowników szkolnej stołówki.


Więcej zdjęć w Galerii

SREBRNE ODZNAKI
Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania
NSZZ "Solidarność"

15 listopada 2016 r. w LXIII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorem uroczystości była Rada Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność". Wśród zaproszonych gości byli m.in. Andrzej Kropiwnicki - Przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze oraz Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty.

W trakcie uroczystości czworo członków naszej organizacji, za zasługi dla oświaty oraz za pracę związkową, otrzymało z rąk Andrzeja Kropiwnickiego Srebrne Odznaki Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Odznaki otrzymali (od prawej strony na zdjęciu): Adam Dąbkowski, Dorota Kubiak i Grzegorz Żebrowski oraz Jarosław Justowicz (pierwszy z lewej). W części artystycznej z pięknym programem poezji patriotycznej wystąpiła aktorka - Katarzyna Łaniewska. Uroczystość prowadził p. Andrzej Sosnowski (na pierwszym zdjęciu w galerii), który od 1 stycznia 2017 r. pełni funkcję Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty.


Więcej zdjęć w Galerii

SPOTKANIE OPŁATKOWE 2015

W piątkowe popołudnie 18 grudnia br. w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce odbyło się spotkanie opłatkowe członków naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział około 120 osób. Gośćmi uroczystości byli: Ks. kan. Zdzisław Grzegorczyk - proboszcz parafii pw. Św. Antoniego w Ostrołęce oraz Pani Teresa Michalak - Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Z wiązanką kolęd wystąpił chór ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rzekuniu pod kierunkiem Pani Małgorzaty Majewskiej. W świątecznym nastroju życzyliśmy sobie wzajemnie samych radości w nadchodzącym 2016 roku. Jak zwykle bardzo smaczne były potrawy wigilijne przygotowane przez pracowników szkolnej stołówki. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali kalendarze ścienne.


Więcej zdjęć w GaleriiUroczystość odsłonięcia pomnika "Solidarności"
w Ostrołęce 13 września 2015 r.

W niedzielę, 13 września 2015 r. w Ostrołęce odbyły się obchody 35-lecia powstania NSZZ "Solidarność". Jednym z najważniejszych punktów uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie pomnika "Solidarności" na Placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Inicjatorami budowy pomnika byli obecni na uroczystości posłowie na sejm I kadencji: Józef Gutowski i Tadeusz Godlewski oraz Edward Suchecki – przewodniczący zebrania upamiętnionego napisem na pomniku. Autorem projektu i wykonawcą pomnika jest Pan Wojciech Henrykowski.

Pomnik został ufundowany przez członków NSZZ "Solidarność" i NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". W uroczystościach rocznicowych wzięli udział m. in. członkowie Związku, parlamentarzyści, przedstawiciele ostrołęckiego samorządu.

Po mszy świętej oraz odsłonięciu i poświęceniu pomnika przez Biskupa Łomżyńskiego – Janusza Stepnowskiego, w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury odbyła się uroczysta akademia. Na scenie wystąpił zespół folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzidła oraz ostrołęczanin Piotr Grzyb w wiązance piosenek bardów „Solidarności”. Za zasługi dla Związku członkowie „Solidarności” oraz organizacje związkowe - skupione w ostrołęckim oddziale „Solidarności" - otrzymali pamiątkowe statuetki, ufundowane przez Region Mazowsze. Obchody zakończyły się spotkaniem uczestników w sali kameralnej OCK.


Zdjęcia z uroczystości

Film z uroczystości
/Autor: Grzegorz Kutermankiewicz/

SPOTKANIE OPŁATKOWE 2014

W piątkowe popołudnie 19 grudnia 2014 roku, w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe członków naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział około 110 osób. Gościem uroczystości był ks. Marek Kondratowicz z parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.

W części artystycznej wystąpił zespół "Droga na Ostrołękę", który zaprezentował autorską wiązankę pastorałek. W trakcie uroczystości członkom organizacji wręczono Srebrne Odznaki Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania. Za zasługi dla oświaty i wychowania oraz za pracę związkową odznaki otrzymali: Agata Dmochowska, Małgorzata Kończyk, Teresa Michalak i Jerzy Syrewicz. W świątecznym nastroju życzyliśmy sobie wzajemnie samych radości w nadchodzącym 2015 roku. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali kalendarze ścienne z danymi adresowymi organizacji.
Do siego roku!

Więcej zdjęć w GaleriiDzień Edukacji Narodowej 2014
       
Około 90 osób uczestniczyło w spotkaniu członków naszej organizacji związkowej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W sobotę 18 października 2014 roku spotkaliśmy się w restauracji "Diamentowa", a następnie w sali kinowej Ostrołęckiego Centrum Kultury na koncercie zespołu "Nocna Zmiana Bluesa".

W trakcie uroczystości Pani Agnieszka Mierzejewska ze SP Nr 5 i Pan Paweł Szczęsny ze SOS-W w Ostrołęce, za zasługi dla oświaty oraz pracę związkową, otrzymali z rąk Pana Andrzeja Piegutkowskiego - świeżo wybranego członka Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" " - Odznaki Srebrne Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania.


Kliknij tu → Fotorelacja z obchodów Dnia Edukacji Narodowej 2014

Zdjęcia: Grzegorz Żebrowski.

SPOTKANIE OPŁATKOWE 2013

W piątkowe popołudnie 20 grudnia 2013 roku w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce odbyło się spotkanie opłatkowe członków naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział około 120 osób. Gościem uroczystości był ks. Marek Kondratowicz z parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.

W części artystycznej wystąpili uczniowie z tutejszego gimnazjum, którzy pod kierunkiem Pani Joanny Piersy-Wilkowskiej przedstawili ciekawą wersję jasełek. W świątecznym nastroju życzyliśmy sobie wzajemnie samych radości w nadchodzącym 2014 roku. Jak zwykle bardzo smaczne były potrawy wigilijne przygotowane przez pracowników szkolnej stołówki. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali kalendarze ścienne z danymi adresowymi organizacji. Do siego roku!


Więcej zdjęć w Galerii


Dzień Edukacji Narodowej 2013
       
Około 90 osób uczestniczyło w spotkaniu członków naszej organizacji związkowej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W piątek 11 października 2013 roku spotkaliśmy się w restauracji "Diamentowa", a następnie w sali kinowej Ostrołęckiego Centrum Kultury, gdzie obejrzeliśmy film pt. "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Kliknij tu → Fotorelacja z obchodów Dnia Edukacji Narodowej 2013

Zdjęcia z uroczystości: Grzegorz Żebrowski.
Zdjęcie z premiery filmu - ze strony "wPolityce.pl"


UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA PANU ZBIGNIEWOWI TYSZKO
ZŁOTEJ ODZNAKI SEKCJI KRAJOWEJ OŚWIATY I WYCHOWANIA NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

26 czerwca 2013 r. odbyło się spotkanie z okazji wręczenia Panu Zbigniewowi Tyszko Złotej Odznaki Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". W spotkaniu wzięli udział prawie wszyscy członkowie organizacji posiadający odznakę oświatowej "Solidarności". Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Pani Teresa Michalak - Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Pan Andrzej Piegutkowski - Przewodniczący Rady Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze. Pan Zbigniew Tyszko jest 3 osobą w naszej organizacji odznaczoną Złotą Odznaką SKOiW. Wcześniej złote odznaki otrzymali: Tadeusz Godlewski (2003) i Stanisława Watrakiewicz (2009). Złożenie wniosku było możliwe dzięki Panu Janowi Mironczukowi, który opisał w monografii wkład - drugiego w kolejności przewodniczącego naszej organizacji związkowej - w rozwój NSZZ "Solidarność".

Pan Zbigniew Tyszko urodził się w rodzinie inteligenckiej 15 września 1954 r. w Pasłęku woj. warmińsko-mazurskie, syn Stefana i Genowefy z d. Prokuska. Kolejno ukończył: SP w Lidzbarku Warm. (1969), LO w Lidzbarku Warm. (1973), UMK w Toruniu Wydz. Humanistyczny, kierunek filologia polska mgr (1979).

Pracował początkowo w MO w stopniu szeregowego - Komenda Miejska w Toruniu Wydz. do Walk z Przestępstwami Gospodarczymi, Komenda Wojewódzka w Ostrołęce Wydz. Dochodzeniowo-Śledczy; za zorganizowanie NSZZ Funkcjonariuszy MO zwolniony z pracy w lipcu 1981 r. Zatrudniony w Technikum Budowlanym (ZSZ Nr 3) w Ostrołęce (wrzesień 1980 - czerwiec 1981), SP w Drwęczy k/Rzekunia (1 września - 1 października 1981) i w Bibliotece Wojewódzkiej w Ostrołęce na 1/2 etatu (styczeń - sierpień 1983). 1 października 1983 r. objął stanowisko przewodniczącego Komisji Zakładowej przy placówkach oświatowo-wychowawczych w Ostrołęce.

Za działalność społeczno-polityczną aresztowany 15 grudnia 1981 r. i osadzony w więzieniach w Iławie i Kwidzynie (do 18 grudnia 1982 r.). Po wyjściu z więzienia, ze względu na wrogi stosunek do ówczesnej rzeczywistości, wielokrotnie zatrzymywany i różnie szykanowany przez funkcjonariuszy SB. Po uzyskaniu azylu politycznego w ambasadzie Królestwa Norwegii, w listopadzie 1985 r. wyjechał z żoną do Norwegii, skąd organizował pomoc materialną dla osób znajdujących się w ciężkiej sytuacji.

Mieszka z żoną Anną w Oslo, ma syna Miłosza. Interesuje się teatrem, zwłaszcza operą, historią Polski i Norwegii, systemem edukacji; organizuje szkolnictwo polonijne w Norwegii i zajmuje się działalnością wydawniczą.

W 1988 r. ks. bp Czesław Domin wręczył mu w Oslo Medal Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski. Dwa lata później w Londynie za działalność niepodległościową otrzymał z rąk Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego Złoty Krzyż Zasługi. W 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Zbigniewa Tyszko Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Foto: Dorota Kubiak
Więcej zdjęć w Galerii
SPOTKANIE OPŁATKOWE 2012

W piątkowe popołudnie 21 grudnia 2012 roku w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce odbyło się spotkanie opłatkowe członków naszej organizacji związkowej. Silny mróz i duża ilość śniegu oraz zapowiadany na ten dzień "koniec świata" nie przeszkodziły naszym członkom w dotarciu na uroczystość.

W spotkaniu wzięło udział około 120 osób. Gościem uroczystości był ks. Marek Kondratowicz z parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, który przybył do nas mimo trwających w parafii rekolekcji. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy II D i II G z tutejszego gimnazjum, którzy pod kierunkiem Pani Joanny Piersy-Wilkowskiej oraz Aldony Deptuły, przedstawili ciekawą wersję jasełek. W świątecznym nastroju życzyliśmy sobie wzajemnie samych radości w nadchodzącym 2013 roku. Jak zwykle bardzo smaczne były potrawy wigilijne przygotowane przez pracowników szkolnej stołówki. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali kalendarze ścienne z danymi adresowymi organizacji. Do siego roku.

Więcej zdjęć w Galerii

Dzień Edukacji Narodowej 2012
       
W niedzielę 14 października 2012 roku w restauracji "Diamentowa" w Ostrołęce odbyła się uroczystości związkowa z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Teresa Michalak - Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Andrzej Piegutkowski - Przewodniczącym Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze. W trakcie uroczystości zasłużeni członkowie naszej organizacji - Jan Gontarz i Tadeusz Olszewski otrzymali Srebrne Odznaki Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania. Obaj Panowie pełnili w przeszłości funkcję przewodniczącego organizacji. Uroczystość uświetnił występ ostrołęckiego zespołu "Droga na Ostrołękę", który znany jest szerszej publiczności z festiwalu muzyki country w Mrągowie. Liderem zespołu jest Wojtek Dudkowski - członek naszej organizacji, nauczyciel jęz. polskiego ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Ostrołęce. W spotkaniu uczestniczyło ok. 90 osób.

Fotorelacja z obchodów Dnia Edukacji Narodowej 2012

/Zdjęcia: Renata Glinka/
SPOTKANIE OPŁATKOWE 2011

W piątek 16 grudnia 2011 roku, w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce odbyło się spotkanie opłatkowe członków naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób.

Gościem uroczystości był ks. kan. Zdzisław Grzegorczyk - proboszcz parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, który poprowadził religijną część uroczystości. W spotkaniu uczestniczyła także Pani Teresa Michalak - Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie. W nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili zebranych uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Ostrołęce, którzy pod kierunkiem Pani Marty Gołębiewskiej i Pana Jerzego Komornickiego, przedstawili oryginalny program artystyczny. W świątecznym nastroju życzyliśmy sobie wzajemnie samych radości w nadchodzącym 2012 roku. Bardzo smaczne potrawy wigilijne przygotowały Panie ze szkolnej stołówki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali paczki świąteczne oraz kalendarze ścienne z logo "Solidarności". Do siego roku.

Na zdjęciu: trio trębaczy z PSM w Ostrołęce w pięknym wykonaniu kolędy.

Więcej zdjęć w Galerii
Dzień Edukacji Narodowej w Ostrołęce 2011
       
W dniu 13 października 2011 roku w Szkole Podstawowej Nr 6 w Ostrołęce odbyła się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Gospodarzami spotkania byli: Karol Semik - Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Teresa Michalak - Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie. Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. Jacek Kozłowski - Wojewoda Mazowiecki. W trakcie uroczystości zasłużeni nauczyciele i pracownicy oświaty otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Wśród wyróżnionych znalazło się czworo członków naszej organizacji związkowej:

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: Agnieszka Mierzejewska - Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrołęce i Grzegorz Żebrowski - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce;
Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymał Tadeusz Olszewski - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce;
Nagrodą Mazowieckiego Kuratora Oświaty została wyróżniona Elżbieta Sobotka - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczawinie.

Foto: "Kurier Ostrołęcki". Na zdjęciu, w szkolnej ławce - Teresa Michalak i Karol Semik.

Więcej zdjęć w Galerii.SPOTKANIE OPŁATKOWE 2010

W zimowe, piątkowe popołudnie - 17 grudnia 2010 r. w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce odbyło się spotkanie opłatkowe członków naszej organizacji związkowej. Na uroczystość przybyło ok. 100 osob. W atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili zebranych uczniowie kl. IV C z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1, którzy przedstawili ciekawą wersję Jasełek. A oto kilka zdań przeniesionych wprost z inscenizacji:
"Czas Adwentu dobiega końca, nasza radość z oczekiwania na przyjście Pana sięga zenitu (...). Już od miesiąca przyglądamy się witrynom sklepowym, które wabią nas świątecznymi ozdobami i promocjami po to, aby nas zachęcić, przyciągnąć nasz wzrok, aby przeżywanie Świąt skupić na sobie. Gdzie w tym wszystkim odnaleźć małego Jezusa, który płacze w zimie i brudzie, bez ozdób, gwiazdek i świecidełek? Jak odnaleźć Jezusa, kiedy nikt już o nim praktycznie nie mówi, bo to się nie opłaca? Ciężko jest go odnaleźć, kiedy zajęci jesteśmy tylko sobą i swoimi sprawami, kiedy egoizm nie pozwala wyciągnąć pomocnej dłoni do drugiego człowieka (...). Każdy z nas ciągle na nowo szuka swojego "Betlejem", szuka często bardzo długo i wytrwale. Czasem rodzi się ono w najmniej oczekiwanych miejscach. Tam, gdzie wygrywa dobro w ludzkim sercu, tam znów rodzi się Bóg."

Część oficjalną uroczystości - już po raz trzeci z kolei - poprowadzili: ks. Marek Kondratowicz z Sanktuarium pw. Św. Antoniego w Ostrołęce oraz Adam Dąbkowski - nauczyciel religii z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1, który przeczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Chrystusa (Łk.2.1-20). W świątecznej atmosferze, dzieląc się opłatkiem, składaliśmy sobie wzajemnie życzenia wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2011.

Więcej zdjęć w galeriiOSTROŁĘCKIE OBCHODY
XXX-LECIA NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"

/2 - 3 października 2010 r./

W dniach 2-3 października 2010 r. odbyły się ostrołęckie uroczystości związane z XXX rocznicą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Organizatorami obchodów jubileuszu "Solidarności" byli: Rada Oddziału w Ostrołęce NSZZ "Solidarność" oraz Janusz Kotowski - Prezydent Miasta Ostrołęki. Uroczystości składały się z trzech części:

- 2 października o godz. 10.00 nowo wybudowanemu rondu - u zbiegu ulic Gen. J. Hallera i W. Witosa - nadano imię "NSZZ SOLIDARNOŚĆ". Uroczystość uświetnił występ orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce pod batutą Zenona Brożyny. Poświęcenia ronda dokonał Ks. Infułat Ryszard Żukowski - wieloletni kapelan i przyjaciel ostrołęckiej "Solidarności". Uchwałę Rady Miasta o nadaniu rondu imienia "NSZZ Solidarność" odczytał Dariusz Maciak - Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki.

- 2 października o godz. 10.30 w sali Ostrołęckiego Centrum Kultury odbyła się akademia, w której uczestniczyło wielu byłych i obecnych członków Związku. Region Mazowsze NSZZ "Solidarność" reprezentowali: Waldemar Dubiński i Ewa Badowska-Wojciechowska. Na widowni zasiedli także ostrołęccy parlamentarzyści - Arkadiusz Czertoryski i Krzysztof Majkowski oraz radni miejscy. W trakcie oficjalnej części uroczystości Waldemar Dubiński - Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze wręczył zasłużonym organizacjom związkowym i osobom indywidualnym pamiątkowe medale XXX-lecia NSZZ "Solidarność". Wśród wyróżnionych organizacji znalazła się także nasza Organizacja Międzyzakładowa Nr 1568 Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrołęce oraz Maria Barbara Sokołowska - wieloletni skarbnik komisji, Tadeusz Olszewski - były przewodniczący komisji i Aleksander Zawalich - obecny przewodniczący komisji. Andrzej Piegutkowski - Przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze odebrał pamiątkowy medal dla KMZ Nr 1676 POiW w Makowie Mazowieckim. W części artystycznej wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Kameralna z Ostrołęki pod batutą Jakuba Milewskiego wraz z zaproszonymi gośćmi - Martyną Ciok i Aleksandrą Tyszką (wokal) oraz Karolem Samselem (recytacja). Maciej Pietrzyk - jeden z bardów "Solidarności" przypomniał zebranym klimat strajków na Wybrzeżu w roku 1980. Tę część obchodów zakończyło spotkanie w sali kameralnej OCK, gdzie kilka pokoleń członków Związku mogło podzielić się swoimi doświadczeniami z pracy związkowej. Warto także wspomnieć, że uroczystość na rondzie i w sali OCK prowadził Wojtek Dudkowski - nauczyciel jęz. polskiego ze SP Nr 5 w Ostrołęce, członek naszej organizacji związkowej.

- 3 października o godz. 10.00 w kościele pw. Nawiedzenia NMP odbyła się msza święta w intencji ludzi pracy, która zakończyła ostrołęckie obchody jubileuszu "Solidarności".
SPOTKANIE OPŁATKOWE 2009

We wtorek 22 grudnia 2009 roku, w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce, odbyło się spotkanie opłatkowe naszej organizacji związkowej. Silny mróz i duża ilość śniegu nie przeszkodziły naszym członkom w dotarciu na uroczystość.

W spotkaniu wzięło udział około 100 osób. Podobnie jak w zeszłym roku, religijną część uroczystości poprowadził ks. Marek Kondratowicz z parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, który przybył do nas, mimo trwających w parafii rekolekcji. Za to chcielibyśmy mu, z tego miejsca, serdecznie podziękować. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy III E, z tutejszego gimnazjum, którzy pod kierunkiem Pani Joanny Piersy-Wilkowskiej, przedstawili ciekawą wersję jasełek. Sporą niespodziankę sprawił nam Wojtek Dudkowski, nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Ostrołęce (na zdjęciu), który zaśpiewał piękną pastorałkę. W świątecznym nastroju życzyliśmy sobie wzajemnie samych radości na 2010 rok. Bardzo smaczne były potrawy wigilijne, przygotowane przez pracowników szkolnej stołówki. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali paczki świąteczne oraz kalendarze ścienne, z logo Związku, wydane z okazji 30 - lecia "Solidarności".
Do siego roku.

Więcej zdjęć w Galerii


Obchody Dnia Edukacji Narodowej 2009

W dniu 14 października 2009 roku, w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz 20. rocznicy reaktywowania naszej organizacji związkowej, po zawieszeniu dzialalności na skutek wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego. Na spotkanie przybyło kilkadziesięciu członków Związku.

Okolicznościowy referat na temat powstania organizacji przedstawił dr Jan Mironczuk. Wśród zaproszonych gości było pięcioro uczestników wydarzeń z roku 1989: Helena Dąbrowska, Stanisława Watrakiewicz, Jan Gontarz, Ktystyna Żebrowska-Kowalczyk i Stanisław Pęksa. Nazwiska tych osób znajdują się w protokole ze spotkania przedstawicieli szkolnych Kół NSZZ "Solidarność", które odbyło się w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce, w dniu 14 września 1989 roku. Po rejestracji organizacji w Regionie Mazowsze 22 września 1989 roku, otrzymała ona numer 1568, którym posługuje się do dnia dzisiejszego. W trakcie uroczystości Pani Stanislawa Watrakiewicz została odznaczona Złotą Odznaką Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania. Aktu dekoracji, z upoważnienia Stefana Kubowicza - Przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania, dokonali: Pani Teresa Michalak - Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie i Aleksander Zawalich - Przewodniczacy Zarządu Organizacji Międzyzakladowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrołęce. Gratulacje Pani Stanisławie złożył m.in. Tadeusz Godlewski, który Złotą Odznakię SKOiW otrzymał w 2003 roku. Do tej pory odznaki SKOiW otrzymało siedmioro członków naszej organizacji związkowej (patrz zakładka: "Odznaki SKOiW"). Ważnym punktem uroczystości było także pożegnanie odchodzącej na emeryturę Pani Barbary Sęk z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 Ostrołęce. Na zakończenie, uczestnicy spotkania bawili się przy muzyce zespołu "The Brothers", którego członkiem jest nasz kolega Cezary Sobiech - nauczyciel muzyki ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Troszynie.

W tym samym dniu, na miejskich obchodach DEN, nagrody Prezydenta Miasta Ostrołęki za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej, na wniosek naszej organizacji związkowej, otrzymali: Adam Dąbkowski z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 i Adam Zbigniew Podeszwa z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce.

Na uroczystości w Chorzelach, której organizatorem był Mazowiecki Kurator Oświaty oraz władze samorządowe, nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała koleżanka Anna Maksimowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce, Medal Komisji Edukacji Narodowej - Dariusz Łukaszewski - Wójt Gminy Kadzidło oraz Medal Brązowy za Długoletnią Służbę - Barbara Stepnowska z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce.

Wszystkim wyróżnionym nauczycielom serdecznie gratulujemy!

Więcej zdjęć w Galerii


UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA AKTÓW
NADANIA STOPNIA AWANSU ZAWODOWEGO
NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO

W poniedziałek 21 września 2009 roku, w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ostrołęce, odbyła się uroczystość wręczenia aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.
Wśród 176 nauczycieli szkół i placówek oświatowych z terenu działania Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie, tytuł nauczyciela dyplomowanego otrzymało także czworo członków naszej organizacji związkowej: Iwona Duda - Szkoła Podstawowa w Kuninie, Bogumiła Leonarska - Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce, Zbigniew Zęgota i Dominik Mydłowski - Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce.

Serdecznie gratulujemy!

Foto 1 (od lewej): Grzegorz Żebrowski - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce, Aleksander Zawalich - Przewodniczacy Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracownikow Oświaty i Wychowania w Ostrołęce, Iwona Duda, Teresa Michalak - Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie, Karol Semik - Mazowiecki Kurator Oświaty, Zbigniew Zęgota, Bogumiła Leonarska i Dominik Mydłowski.SPOTKANIE OPŁATKOWE 2008
       
W poniedziałek 22 grudnia 2008 roku, prawie stu członków naszej organizacji związkowej przybyło do Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce, aby wziąć udział w tradycyjnie już organizowanym spotkaniu opłatkowym. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. Pani Teresa Michalak - Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie, Andrzej Piegutkowski - Przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze oraz Krzysztof Białobrzewski - Przewodniczący Oddziału w Ostrołęce NSZZ "Solidarność".

        W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła zebranych kapela ludowa "Kurpianka" z Kadzidła, której członkowie ubrani w piękne kurpiowskie stroje, wykonali wiązankę kolęd. Część oficjalną uroczystości poprowadzili: ks. Marek Kondratowicz z parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego oraz Adam Dąbkowski - nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce, który przeczytał fragment Ewangelii Św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa (Łk.2.1-20). W miłej atmosferze, przy bogato zastawionym stole składaliśmy sobie wzajemnie życzenia wszelkiej pomyślności w nadchodzącym nowym roku. Szczególnie miło było nam gościć wśród nas członków Związku - byłych pracowników szkół i placówek oświatowych, przebywających obecnie na emeryturze.
        Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali paczki świąteczne oraz wydane już po raz drugi przez naszą organizację kalendarzyki kieszonkowe na 2009 rok, z logo naszej organizacji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce, którzy pomogli nam w przygotowaniu tej uroczystości.

Foto: Wiesław Kowalski          
Więcej zdjęć w Galerii
Dzień Edukacji Narodowej w Ostrołęce 2008
       
W dniu 21 października 2008 roku w Szkole Podstawowej Nr 10 w Ostrołęce odbyła się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Gospodarzami spotkania byli Karol Semik - Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Teresa Michalak - Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie. Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. Jacek Kozłowski - Wojewoda Mazowiecki oraz Andrzej Piegutkowski - Przewodniczącym Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze. W trakcie uroczystości zasłużeni nauczyciele otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Uroczystość uświetnił piękny program artystyczny przygotowany przez uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej Nr 10 w Ostrołęce.

Wśród wyróżnionych znalazło się kilkoro członków naszej Komisji:

Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymali: Helena Dąbrowska (I Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce) i Jacek Majewski (Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce);

Srebrnymi Medalami za Długoletnią Służbę zostali wyróżnieni: Zdzisław Kozłowski (Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce) i Teresa Michalak (Delegatura w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie);

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała Barbara Ladzińska (Zespół Szkół Zawodowych Nr 3 w Ostrołęce);
Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymał Wiesław Kowalski (Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce);
Nagrodą Mazowieckiego Kuratora Oświaty została wyróżniona Bożena Duszak (Zespół Szkół Powiatowych w Kadzidle).

(Foto: Wiesław Kowalski. Od lewej: Aleksander Zawalich, Bożena Duszak, Jacek Majewski, Teresa Michalak, Helena Dąbrowska i Zdzisław Kozłowski)

Więcej zdjęć w Galerii
"Cantilena" w Warszawie

          W poniedziałek 12 listopada 2007 roku, w Warszawie w Domu Pielgrzyma "Amicus" miała miejsce uroczystość związkowa z okazji Święta Niepodległości. Organizatorem akademii była Sekcja Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze. W uroczystości, oprócz członków Związku, uczestniczyli także Wiceminister Edukacji Narodowej Pan Stanisław Sławiński i Grzegorz Tyszko - Mazowiecki Kurator Oświaty. W trakcie uroczystości, zaproszeni goście, wręczyli zasłużonym nauczycielom odznaczenia państwowe i resortowe oraz nagrody - Ministra Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W części artystycznej wystąpił chóru szkolny "Cantilena" z II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce, który zaśpiewł kilkanaście pieśni o tematyce patriotycznej i regionalnej. Uczestnicy spotkania, dwukrotnie, brawami, zmusili chór do bisowania.
        Przed występem, dziewczęta wraz z dyrygentem Panem Henrykiem Gadomskim, zwiedziły Muzeum Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki, które znajduje się w podziemiach kościoła oraz ku radości kilkunastu osób, które miały szczęście w tym czasie znajdować się w świątyni, brawurowo wykonały pieśń Ave Maryja. Relacja z tej uroczystości ukazała się m.in. w "Kurierze Mazowsza" (Nr 47 z 23 listopada 2007 roku).


Słowa podziękowania należą się Panu Ryszardowi Kaliszwskiemu - Dyrektorowi II LO w Ostrołęce za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Na podobnej uroczystości w roku 2005 i 2006 członkowie naszej organizacji związkowej otrzymali:
• Medal Komisji Edukacji Narodowej: Wanda Wójcik - Szkoła Podstawowa w Kuninie, Mariola Białobrzewska - Szkoła Podstawowa w Białobieli;
• Nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty: Helena Dąbrowska - I Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce, Aleksander Zawalich - Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce.

(Foto: archiwum Związku. Chór Cantilena przed Domem Pielgrzyma "AMICUS" w parafii pw. Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu)


Więcej zdjęć w Galerii


Wygenerowano w sekund: 0.03
1,877,331 unikalnych wizyt