Jak oglądać tę stronę?!

W prawym, górnym rogu tej strony są symbole - A+ , itd. służące do zmiany wielkości tekstu, marginesów i koloru. Można wybrać opcje najlepsze dla siebie, zwłaszacza wielkość tekstu ...

Po lewej stronie, u góry są szybkie przekierowania na strony: krajowej i regionalnej sekcji oświaty NSZZ "Solidarność". Między innymi dlatego na naszej stronie nie powtarzamy już tego, co można przeczytać na tamtych stronach, zwłaszcza na stronie KSOiW, która relacjonuje sprawy oświatowe na szczeblu krajowym. Ciekawe są tam np. zakładki: "Prawnik radzi", "Edukacja", ...

Spotkanie integracyjne 16.06.2023 r.


ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE INTEGRACYJNE

Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO

Zapraszamy członków organizacji na spotkanie integracyjne 16 czerwca 2023 r. (piątek) o godz. 18:00 do sali bankietowej "Hubus" w Grabowie k. Ostrołęki.

Wpisowe - 20 zł od członka organizacji, należy przekazać na rachunek bankowy (PKO BP S.A. Oddział w Ostrołęce 09 1020 3802 0000 1802 0039 5327) z dopiskiem "Integracja" do 13 czerwca br. (wtorek). Wpłata z podaniem imienia i nazwiska każdej z osób jest jednocześnie zgłoszeniem się na spotkanie. Można zgłosić także osobę towarzyszącą. Wpisowe od męża lub żony - 50 zł, od innej osoby - 100 zł.

Na początku imprezy - muzyczna niespodzianka!!! Prosimy o punktualne przybycie. Spotkanie planowane jest do godz. 22.00.
Do tańca grał będzie Dj Timon.

Wybory w Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność""Waldemar Jakubowski - nowym Przewodniczącym

Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania

NSZZ "Solidarność"

17–19 maja br. w Poroninie odbyło się XXXI Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Delegaci z Sekcji Regionalnych i Międzyregionalnych dokonali oceny działalności KSOiW w mijającej kadencji oraz wybrali nowe władze.

Delegaci zapoznali się ze sprawozdaniami ustępującego przewodniczącego Ryszarda Proksy i komisji rewizyjnej. Kolejnym punktem był wybór nowego przewodniczącego. Do wyborów przystąpiło dwóch kandydatów: Roman Laskowski i Waldemar Jakubowski. Już w pierwszej turze, przewagą zaledwie 3 głosów, nowym przewodniczącym został wybrany dr Waldemar Jakubowski z Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Środkowo-Wschodniego (Lublin).

Nowy przewodniczący w swojej prezentacji podkreślił konieczność poprawy komunikacji z członkami związku i szybką reakcję na problemy środowiska oświatowego oraz powołanie zespołów roboczych, w których oprócz członków Rady KSOiW uczestniczyć będą zainteresowani związkowcy.

Podjęte zostały uchwały i stanowiska m.in. w sprawie wynagrodzeń, promocji szkolnictwa specjalnego.

Delegaci wybrali Radę Sekcji Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania, Komisję Rewizyjną oraz delegatów na Kongres Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność”.

Członkami 50-cio osobowej Rady KSOiW zostało także 4 delegatów z Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze: Jerzy Smoliński i Marcin Podlewski - już w pierwszej turze oraz Iwona Dziedzic-Myka i Jacek Kamiński - w trzeciej turze.

Wybory nadzorowała przedstawicielka Krajowej Komisji Wyborczej Ewa Zydorek, sekretarz KK.

Źródło: opracowanie własne na podstawie tekstu Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”

Wycieczka 2023


W Y C I E C Z K A 2 0 2 3


Zarząd Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrołęce zaprasza wszystkich członków i sympatyków Związku na 6 - dniową wycieczkę do Zakopanego, w dniach 27 lipca - 1 sierpnia 2023 roku (czwartek - wtorek). Ilość miejsc ograniczona (49 osób). Decyduje kolejność wpłat. Pierwszeństwo mają członkowie Związku.

Całkowity koszt wycieczki wynosi:
• 750 zł od członka organizacji (dziecka członka Związku, męża, żony, wnuczka),
• 1000 zł od pozostałych osób, w tym 250 zł koszt autokaru.

Zapisy na wycieczkę przyjmujemy do końca czerwca 2023 r. za pomocą: poczty internetowej: aleksanderzawalich@wp.pl lub telefonicznie za pomocą SMS na numer: 502 646 899. W treści zgłoszenia należy podać: imię i nazwisko, adres zameldowania z kodem pocztowym i PESEL (do ubezpieczenia). Osoby, które były z nami na wycieczkach w poprzednich latach nie muszą już podawać już swoich danych. Wpłatę na wycieczkę można dokonać w dwóch ratach, przekazując środki na rachunek bankowy organizacji (PKO BP S. A. Oddział w Ostrołęce 09 1020 3802 0000 1802 0039 5327) z dopiskiem ”Wycieczka 2023". .

I rata – do 1 czerwca – 400 zł (500 zł – pozostałe osoby);
II rata – do 1 lipca – 350 zł (500 zł – pozostałe osoby).

Program wycieczki (istnieje możliwość realizowania własnego programu, po uprzedzeniu o tym fakcie organizatora):

27 lipca (czwartek) – Wyjazd z Ostrołęki o godz. 5:00 – Parking przy pływalni na ul. Witosa, (13:00) Kraków, Zwiedzanie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu (13.00), Kościelisko (ok. 19:00 zakwaterowanie w pensjonacie „Harnaś 2”, ul. Nędzy Kubińca 105A. Obiadokolacja.

28 lipca (piątek) – Śniadanie – wycieczka piesza do Doliny Pięciu Stawów Polskich – Wodogrzmoty Mickiewicza, Dolina Roztoki, Siklawa (1550 m n.p.m.), schronisko – ok. 6 godzin, alternatywnie dla tych co mniej chodzą wjazd zaprzęgiem konnym do Morskiego Oka. Obiadokolacja. Dla chętnych wyjazd do Zakopanego – czas wolny lub spotkanie integracyjne.

29 lipca (sobota) – Śniadanie, przejazd na Słowację, piesza wycieczka z Białej Wody Kieżmarskiej do Zielonego Stawu Kieżmarskiego (1545 m n.p.m.), schronisko ok. 6 godz., alternatywnie dla tych co mniej chodzą zwiedzanie atrakcji Tatrzańskiej Łomnicy – Muzeum Tatrzańskiego PN, ogród botaniczny. Obiadokolacja. Dla chętnych – wyjazd do Zakopanego – czas wolny.

30 lipca (niedziela) – Msza św. w Kościelisku (przed śniadaniem dla chętnych) – śniadanie – wycieczka piesza z Doliny Chochołowskiej na Wołowiec (2062 m n.p.m.) przez Grzesia i Rakoń ok. 6 godz. (alternatywnie dla tych co mniej chodzą – Dolina Chochołowska – częściowo kolejką, schronisko) – Chochołowskie Termy (basen). Obiadokolacja.

31 lipca (poniedziałek) – Śniadanie, piesza wycieczka na Giewont (1895 m n.p.m.), przez Dolinę Małej Łąki i Przełęcz Kondracką – ok. 6 godz. (alternatywnie dla tych co mniej chodzą – piesza wycieczka z Kościeliska na Gubałówkę lub wjazd/zjazd z Butorowego Wierchu na Gubałówkę, Muzeum Tatrzańskie lub basen na Polanie Szymoszkowej). Obiadokolacja. Dla chętnych – wyjazd do Zakopanego – czas wolny.

1 sierpnia (wtorek) – Śniadanie, (12.00) Kalwaria Zebrzydowska – zwiedzanie sanktuarium i klasztoru oo. bernardynów, które w 1999 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, obiad na trasie (14:00), powrót do Ostrołęki (ok. godz. 22:00).

Kolejność realizacji programu wycieczki może ulec zmianie.


Z ostatniej chwili: W dniu 4 maja wpłaty na wycieczkę dokonało 28 osób: Cezary i Sylwia S., Ewa G., Aleksander, Bogusława i Aleksander Z., Marianna, Jerzy i Julia G., Małgorzata, Nikola i Agata P., Bogusław K., Regina i Mariusz S., Magdalena i Dariusz G., Dorota K., Dorota i Waldemar A., Katarzyna i Michał Z., Elżbieta K., Katarzyna S. i Marcin K., Anna K., Elżbieta D. i Zenon W.

Z ostatniej chwili: W dniu 5 maja wpłaty na wycieczkę dokonało kolejnych 20 osób: Grażyna C., Elżbieta i Wojciech P., Justyna, Artur i Amelia S., Tomasz i Donata D., Elżbieta N. i Lech P., Waldemar i Malwina G., Elżbieta i Robert P., Martyna i Tomasz P., Anna i Dariusz P., Izabela i Piotr Ł.
Pozostało 1 wolne miejsce. Prosimy nie wpłacać już pieniędzy, bez zapytania przewodniczącego. Utworzymy listę rezerwową, zwykle są jakieś rezygnacje.

Z ostatniej chwili: W dniu 8 maja wpłaty na wycieczkę dokonało kolejnych 14 osób: Jarosław J. (zajął ostatnie wolne miejsce).
Ponadto w kolejce na rezygnacje innych oczekują: Grzegorz Z. z rodziną (5 osób), Joanna i Jarosław G., Dorota T. z rodziną (4 osoby), Bożena i Adam W. Prosimy nie wpłacać już pieniędzy. Jeśli któraś z osób nie chce czekać, to proszę dać znać, to zwrócimy pieniądze.

PRZEGLĄD OŚWIATOWY"PRZEGLĄD OŚWIATOWY" - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

"Przegląd Oświatowy" – dwutygodnik NSZZ "Solidarności" Pracowników Oświaty i Wychowania, poświęcony problemom edukacji. Czasopismo zostało utworzone w 1985 roku na bazie podziemnych pism poświęconych oświacie "Tu i Teraz" oraz "Wiatr od morza". Począwszy od stycznia 2001 roku czasopismo wydawało Stowarzyszenie Instytut Promocji Nauczycieli "Solidarność". Redaktorem naczelnym był m.in. Stefan Kubowicz. Ostatni, 600 numer czasopisma ukazał się w grudniu 2019 r.

W biurze naszej organizacji w Ostrołęce zachowały się wszystkie egzemplarze z lat 2004 - 2019 (16 roczników, ostatnie 320 numerów). "Przegląd Oświatowy" to bezcenne źródło wiedzy o ludziach "Solidarności", którzy przez 30 lat starali się opisywać zmiany jakie zachodziły w Polskiej oświacie. Stałą rubryką, która cieszyła się ogromną popularnością był "Przegląd Prawny", redagowany przez zmarłego kilka lat temu mec. Bogumiła Soczyńskiego. W kilku numerach są materiały przesłane przez naszą organizację związkową.

Teraz pięknie oprawione tomy/roczniki zdobić będą naszą biblioteczkę.

IX OSTROŁĘCKI BIEG PAPIESKIIX OSTROŁĘCKI BIEG PAPIESKI

W Palmową Niedzielę, 2 kwietnia odbył się w Ostrołęce IX Bieg Papieski. Organizatorem biegu był Uczniowski Klub Sportowy „CLAN” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce.

Bieg na dystansie 3000 m był wspaniałą okazją do popularyzacji najprostszej formy ruchu, promowania zdrowego stylu życia i integracji międzypokoleniowej. Pokonując ten dystans można było oddać hołd wielkiemu Polakowi, Świętemu Janowi Pawłowi II, Patronowi Miasta Ostrołęki, w związku z przypadającą w tym roku 9. rocznicą jego kanonizacji (27.04.2014 r.) oraz 18. rocznicą śmierci (02.04.2005 r.). Bieg zgromadził na starcie ok. 200 uczestników. Wśród sponsorów imprezy był także Oddział w Ostrołęce NSZZ "Solidarność", który ufundował nagrody rzeczowe dla członków NSZZ "Solidarność", biorących udział w biegu.

Zdjęcie - Grzegorz Zawrotny.
Stoją od lewej: Jerzy Grabowski, Marianna Grabowska, Aleksander Zawalich - Przewodniczący Rady Oddziału w Ostrołęce NSZZ "Solidarność", Justyna Sokołowska, Anna Syguła, Elżbieta Kacprzyk i Joanna Popławska.


Arkusze organizacyjne 2023/2024


OPINIOWANIE PROJEKTÓW ARKUSZY ORGANIZACYJNYCH
NA ROK SZKOLNY 2023/2024

Projekty arkuszy organizacyjnych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych prosimy przekazywać do biura organizacji w wersji papierowej lub elektronicznej na adres biura (Plac Bema 12, 07-410 Ostrołęka, e-mail: solidarnoscostroleka@gmail.com), w wersji identycznej jak dla kuratorium:

Projekt powinien zwierać także wyraźną informację na temat jego zaopiniowania przez radę pedagogiczną.*

W przypadku braku pracy dla wszystkich zatrudnionych, prosimy dyrektorów o sprawiedliwy podział godzin pomiędzy wszystkich nauczycieli. Opinie zostaną odesłane na adres elektroniczny (e-mail) lub adres pocztowy zakładu pracy w terminie ustawowym**.


Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

* Podstawa prawna:
Art. 23.1. Ustawy z dnia 23.05.1991 r. o związkach zawodowych (Związki zawodowe sprawują kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy), w związku z art. 70.2. Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności: 1) organizację pracy szkoły lub placówki).

** 10 dni roboczych od dnia otrzymania arkusza organizacji szkoły lub przedszkola, nie później niż do 19 kwietnia danego roku (§ 17 ust. 8 rozporządzenia MEN z 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli).

Wybory na kadencję 2023 - 2028


Międzyzakładowe Zebranie Delegatów
/17 marca 2023 roku/


W piątek, 17 marca 2023 roku w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze naszej organizacji związkowej. W zebraniu wzięło udział 37 delegatów, wybranych w 29 okręgach wyborczych. Gościem zebrania był Pan Andrzej Piegutkowski - Przewodniczący Rady Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze, który jednocześnie z upoważnienia Regionalnej Komisji Wyborczej czuwał nad poprawnością przebiegu wyborów. W pierwszej części spotkania, po wysłuchaniu sprawozdań z działalności zarządu i komisji rewizyjnej, delegaci przyjęli kilka ważnych uchwał.

Postanowiono, że w kadencji 2023 - 2028:

- zarząd organizacji będzie liczył 12 członków (wraz z przewodniczącym), a komisja rewizyjna - 4,
- organizacja będzie kontynuować przynależność do Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Za zaangażowanie w pracę związkową członkowie ustępującego zarządu otrzymali pisemne podziękowania (zdjęcie powyżej).
W dalszej części zebrania przystąpiono do wyboru władz organizacji. W pierwszej turze wybrano przewodniczącego, którym ponownie został Aleksander Zawalich - nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce. Wybory kolejnych członków zarządu i komisji rewizyjnej przebiegły sprawnie. Już w pierwszych turach wybrano komplet władz organizacji.

Skład zarządu:
1. Aleksander Zawalich - ZSZ Nr 1 Ostrołęka - przewodniczący
2. Dorota Kubiak - SP Kunin - skarbnik
3. Adam Dąbkowski - ZSZ Nr 1 - wiceprzewodniczący
4. Marianna Grabowska - PP-P Ostrołęka (emerytka)
5. Jarosław Justowicz - ZSZ Nr 2 Ostrołęka
6. Dominik Mydłowski - ZSZ Nr 1 - sekretarz
7. Justyna Sokołowska - SP Dzbenin
8. Grzegorz Zawrotny - II LO w Ostrołęce
9. Waldemar Gwiazda - ZPO Dylewo
10. Małgorzata Pieńkos - I LO Ostrołęka
11.Zbigniew Zęgota - ZSZ Nr 1
12. Elżbieta Kacprzyk - Gimnazjum Olszewo-Borki (emerytka)

Komisja Rewizyjna:
1. Katarzyna Staszczuk - SP Nr 6 Ostrołęka - przewodnicząca
2. Kazimierz Ciak - SP Nr 1 Ostrołęka
3. Bogusław Kulczyk - III LO Ostrołęka
4. Joanna Skarzyńska - ZSZ Nr 4 Ostrołęka

W kolejnych głosowaniach wybrano także: 2 delegatów na Walne Zebranie Delegatów Regionu Mazowsze, 9 delegatów na WZD Oddziału w Ostrołęce i 6 delegatów na WZD Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze.

Władze organizacji dziękują Pani Alinie Bałdydze - Dyrektorowi Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce za pomoc w przeprowadzeniu zebrania. Poniżej zamieszczamy sprawozdanie z działalności zarządu za kadencję 2018 - 2023 oraz kilka zdjęć ilustrujących przebieg zebrania. W zakładce obok pt. "Władze organizacji" podajemy pełny skład zarządu i komisji rewizyjnej na nową kadencję.Sprawozdanie z działalności Komisji za kadencję 2018 - 2023

Foto: Dorota Kubiak i Justyna Sokołowska

Zebranie zarządu 15.03.2023 r.


ZEBRANIE ZARZĄDU /15 marca 2023 roku/


W środę, 15 marca 2023 r. odbyło się ostatnie w bieżącej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 8 na 11 członków zarządu. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za okres jaki upłynął od ostatniego zebrania, a także:

- Przedstawiono członkom zarządu protokół Komisji Rewizyjnej za 2022 r.
- Przyjęto w szeregi organizacji 3 nowych członków.
- Przyjęto uchwały budżetowe:
· zatwierdzono bilansu i rachunek wyników za 2022 r.,
· przyjęto uchwałę ws.przeznaczenia środków finansowych pozostałych z 2022 r. na działalność organizacji w roku 2023,
· zatwierdzono projektu budżetu na 2023 rok.

- Przyjęto uchwałę ws. zatwierdzenia listy delegatów na Międzyzakładowe Zebranie Delegatów w dniu 17 marca 2023 r. Nowe władze organizacji będzie wybierać 37 delegatów - 21 osób z Ostrołęki, po 3 osoby z Myszyńca, Rzekunia, Kadzidła , po 2 osoby z Troszyna i Goworowa i po 1 osobie z Olszewa-Borek, Czerwina i Łysych.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

Średnie wynagrodzenia nauczycieli w 2022 r.


Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli
na poszczególnych stopniach awansu zawodowego
w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2022 r.


Od 2010 r. obowiązuje rozporządzenie zobowiązujące samorządy do opracowania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Organy prowadzące szkoły, będące jednostkami samorządu terytorialnego są zobowiązane, w terminie do 20 stycznia każdego roku - przeprowadzić analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli.

W przypadku nieosiągnięcia wysokości średnich wynagrodzeń, organ prowadzący szkołę ustala kwotę różnicy, dzieli ją pomiędzy nauczycieli, dla których ustalono tę kwotę i wypłaca w terminie do 31 stycznia, w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego ustalanego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

W sprawozdaniach rocznych uwzględniono m. in.: faktyczne wydatki na wynagrodzenia poniesione przez samorządy w poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli, różnicę pomiędzy zakładanymi i rzeczywistymi wydatkami poniesionymi przez gminy na wynagrodzenia nauczycieli. Dodatnia kwota różnicy świadczy o osiągnięciu przez samorządy gwarantowanego przez państwo poziomu wynagrodzeń, ujemna - o konieczności wypłaty dodatków uzupełniających. Osiągnięcie średnich wynagrodzeń nauczycieli jest obowiązkiem wszystkich samorządów.

Środki niezbędne na wynagrodzenia, o których mowa wraz z pochodnymi zagwarantowane są przez państwo w dochodach jednostek samorządu terytorialnego (art. 30 ust. 8 ustawy Karta Nauczyciela)!

Poniżej publikujemy sprawozdania za 2022 r. przekazane nam przez samorządy znajdujące się w zasięgu działania naszej organizacji związkowej. Tegoroczny wzór druku różni się nieco od wzoru z lat ubiegłych. Najnowsze rozporządzenie ws. awansu zawodowego nauczycieli zlikwidowało z dniem 31 sierpnia 2022 r. dwa stopnie awansu zawodowego i w miejsce nauczycieli: stażysty i kontraktowego (kolumna 2) wprowadza jeden stopień - nauczyciela początkującego (kolumna 3). Sprawozdania z lat 2009 - 2022 znajdują się w zielonym panelu obok, po lewej stronie tego artykułu.


2022
Powiat ostrołęcki  Miasto Ostrołęka Baranowo   Goworowo     Kadzidło     Krasnosielc     Myszyniec  
Lelis Łyse Olszewo-Borki Rzekuń Troszyn Czerwin   Czarnia  

Wspomnienia z wakacjiROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU “WSPOMNIENIA Z WAKACJI”We wtorek, 15 listopada rozstrzygnięto konkurs “Wspomnienia z wakacji” zorganizowany przez myszyniecką Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Do konkursu wpłynęło 189 prac przygotowanych przez dzieci.Komisja konkursowa z pewnością nie miała prostego zadania, bo dziecięca kreatywność nie miała granic. Prace wykonane były przeróżną techniką, nie brakowało na nich elementów, które pochodziły z wakacyjnych wojaży – były muszelki, nadmorski piasek, kamyczki, patyczki, piórka. Za sprawą tych kolorowych dzieł, na których dominowało słońce ten szary, listopadowy dzień wydawał się znośniejszy.

Nagrody laureatom konkursu wręczyli: Barbara Bączek, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu, starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, Michał Giers, dyrektor ostrołęckiej Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie, Aleksander Zawalich, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrołęce, Agnieszka Krupińska z Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Magdalena Pietras, dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym, Daniel Walijewski, sekretarz gminy Myszyniec, Sławomir Świtaj, dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych w Myszyńcu.


Nasza organizacja nagrodziła w konkursie troje dzieci:

Magdalena Bałdyga - Białusny Lasek, Dawid Lipka - Myszyniec i Lena Łaszczewska - Łyse.


Organizatorom konkursu i uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Źródło: Opracowano na podstawie komunikatu Pani Magdaleny Mrozek ze Starostwa Powiatowego w Ostrołęce
Wygenerowano w sekund: 0.02
1,646,304 unikalnych wizyt