Spotkanie opłatkowe 2019

Spotkanie Opłatkowe ostrołęckiej „Solidarności” oświatowej 2019

/tekst: Joanna Popławska, zdjęcia: Grzegorz Żebrowski/

17 grudnia – tradycyjnym zwyczajem – kilkadziesięciu członków i sympatyków Związku zebrało się na świąteczno-noworocznym spotkaniu opłatkowym, zorganizowanym przez Zarząd Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Ostrołęce NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”. Na uroczystość przybyli, min.: przedstawiciele władz oświatowych wraz z dyrektorem Ostrołęckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie Michałem Giersem, Grzegorz Fabiszewski - wójt gm. Łyse, dyrektorzy ostrołęckich szkół i przedszkoli, a także goście z terenu powiatu. Wśród zaproszonych nie mogło zabraknąć również przedstawicieli duchowieństwa. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich proboszcz ostrołęckiego Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego ks. kan. Zdzisław Grzegorczyk.

Ks. Dziekan, zwracając się do zebranych, podkreślił: „Jestem wdzięczny Bogu za Waszą „Solidarność”. Chylimy czoła przed Waszą wspólnotą. „Solidarność” nauczycieli ma swoje wartości, opiera się na wartościach chrześcijańskich. Są one bardzo potrzebne, a zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy skrytykowano wszelkie autorytety.” (..) - Dobrze, że Wy jesteście i te autorytety podnosicie. – zaapelował. (…)”. Następnie życzył nauczycielom, aby Boża Dziecina, która niegdyś narodziła się w Betlejem, rodziła się w ich sercach i przynosiła przez komunię św. wiele łask i błogosławieństw. – Niech Jezus Wam darzy w tej posłudze, powołaniu nauczyciela. Niech Wam błogosławi i obdarza przekonaniem, że pomimo różnych trudności, warto jest być nauczycielem i warto dawać te wartości i przekazywać wiedzę – oznajmił proboszcz.

W czasie uroczystości Adam Dąbkowski - katecheta z ZSZ Nr 1 w Ostrołęce - odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa. Następnie ks. kan. Zdzisław Grzegorczyk po odmówieniu modlitwy, pobłogosławił opłatki, którymi zebrani podzielili się, składając sobie nawzajem życzenia. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oddział w Ostrołęce Aleksander Zawalich wyraził swoją wdzięczność, tym wszystkim, którzy przybyli na spotkanie i złożył świąteczne życzenia. – spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2020 – zaznaczył.

W atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadził wszystkich dziewczęcy chór szkolny „Cantilena” z II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce. Jego założycielem, nauczycielem i dyrygentem jest Henryk Gadomski. Jak podkreślił szef ostrołęckiej „Solidarności” Cantilena od wielu lat należy do ścisłej krajowej czołówki chórów młodzieżowych w Polsce. Przygotowanie uczestników prezentuje bardzo wysoki poziom. W wykonaniu młodzieży mogliśmy wysłuchać znane polskie kolędy i pastorałki.

Po występie na wszystkich czekała uroczysta kolacja, złożona z tradycyjnych potraw wigilijnych. Na świątecznym stole znalazły się: barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, karp smażony, karp w galarecie, kapusta z grzybami i inne. Podczas spotkania można było również skosztować smakowitych świątecznych wypieków, wśród których królowały: serniki, makowce i pierniki. Jak przystało na wigilijne spotkanie, każdy z uczestników otrzymał Mikołajkowy prezent oraz kalendarz na Nowy 2020 Rok z logo „Solidarności”.

Więcej zdjęć w Galerii

Wygenerowano w sekund: 0.03
1,794,652 unikalnych wizyt