18.12.2018
Nawigacja
Strona główna
Biuro organizacji
Po co się zapisać?
Jak się zapisać?
Zasiłki stautowe
Zebrania Zarządu
Uroczystości
Nasze Koła
Władze organizacji
Wybory 2018, 2014, 2010
Odznaki związkowe
Zaprosili nas
Wycieczki
Galeria
Prawo
Linki
Kontakt
Szukaj
Archiwum
PORADY PRAWNE
Przykładowy regulamin ZFŚS
Śr. wynagrodzenia nauczycieli w powiecie 2009 - 2017
Moja emerytura-kalkulator ZUS
Kalkulator ZUS
Rozdział II monografii organizacji
Zwiastun publikacji
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 8
Najnowszy użytkownik: Paulina
Statystyka
statystyka
Zebrania Zarządu
KADENCJA 2018 - 2022

ZEBRANIE ZARZĄDU /11 grudnia 2018 roku/

We wtorek, 11 grudnia 2018 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 12 na 13 członków zarządu oraz przewodnicząca komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- przyjęto w szeregi NSZZ "Solidarność" 3 nowych członków;
- podjęto decyzje o pokryciu kosztów związanych z organizacją spotkania opłatkowego 20.12.2018 r. i wydaniu kalendarza z danymi adresowymi organizacji na 2019 r. (grafika);
- omówiono postępy akcji wyrabiania legitymacji elektronicznych dla członków organizacji oraz kart rabatowych "LOTOSU";
- rozdano członkom zarządu - świeżo przywiezione z drukarni - książki pt. "NSZZ Solidarność Region Mazowsze Oddział w Ostrołęce (1980 - 2018)";
- w sprawach różnych - zaproszono uczestników zebrania do Muzeum Kultury Kurpiowskiej na promocję książki (12.12.2018 r.) oraz na Mszę św. w kościele farnym w intencji Ojczyzny i NSZZ "Solidarność" w 37. rocznicę wprowadzenia - przez władze PRL - stanu wojennego (13.12.2018 r.).

Miło nam poinformować koleżanki i kolegów, że członek naszego zarządu Pan Grzegorz Fabiszewski, w jesiennych wyborach samorządowych, został Wójtem Gminy Łyse. Panu Grzegorzowi życzymy wytrwałości w wypełnianiu nowych obowiązków.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /10 września 2018 roku/

W poniedziałek, 10 września 2018 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 11 na 13 członków zarządu oraz przewodnicząca komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- omówiono organizację wyjazdu na akcję protestacyjną do Warszawy pn. "Czerwona kartka dla minister Zalewskiej" 15.09.2018 r.;
- postanowiono dofinansować III edycję Testu Coopera 16.09.2018 r.;
- omówiono organizację wyjazdu do Teatru Roma 05.10.2018 r. z okazji DEN 2018 r.;
- postanowiono dofinansować wydanie książki pt. "NSZZ Solidarność Region Mazowsze Oddział w Ostrołęce (1980 - 2018)";
- omówiono opiniowanie aneksów do arkuszy organizacyjnych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz regulaminów oceniania nauczycieli. Łącznie od połowy sierpnia zaopiniowano: 65 aneksów i 39 regulaminów.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /28 maja 2018 roku/

W poniedziałek, 28 maja 2018 r. odbyło się drugie w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecni byli wszyscy członkowie zarządu oraz przewodnicząca komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi NSZZ "Solidarność" 2 osoby.
- Wytypowano przedstawicieli organizacji do pracy w komisjach konkursowych powołanych w celu wyłonienia kandydatów na dyrektorów szkół i placówki oświatowej w Ostrołęce (ZSZ Nr 1, SP Nr 10, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna).
- Omówiono wnioski wynikające z opiniowania arkuszy organizacyjnych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Ostrołęce i Powiecie Ostrołęckim, w kwietniu br. Łącznie zaopiniowano ok. 100 arkuszy.
- Postanowiono objąć patronatem konkursy historyczne dla dzieci i młodzieży - zorganizowane w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - w II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce i Szkole Podstawowej w Czerwinie. Relacja z tego ostatniego konkursu ukaże się w najnowszym wydaniu "Głosu Katolickiego" z 3 czerwca 2018 r. (relacja Joanna Popławska - organizatorka konkursu).
- Poinformowano zebranych o udziale przedstawicieli organizacji w wyborach do Sekcji Regionalnej i Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Przewodniczącymi zostali ponownie - Andrzej Piegutkowski i Ryszard Proksa.
- Postanowiono zorganizować spotkanie integracyjne z okazji zakończenia roku szkolnego - 20 czerwca br. Więcej na ten temat wkrótce.

Grafika przedstawia laureatów i organizatorów konkursu historycznego pn. "Moja Niepodległa" w Szkole Podstawowej w Czerwinie 19 maja 2018 r.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /26 marca 2018 roku/

W poniedziałek, 26 marca 2018 r. odbyło się pierwsze w nowej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecni byli wszyscy członkowie zarządu. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Dokonano wyboru osób funkcyjnych spośród członków zarządu. Na wiceprzewodniczącego wybrano Jerzego Syrewicza - nauczyciela przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle, sekretarzem został - Dominik Mydłowski - nauczyciel historii w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce, a skarbnikiem - Dorota Kubiak - nauczycielka nauczania początkowego w Szkole Podstawowej w Kuninie.
- Przyjęto w szeregi NSZZ "Solidarność" 3 osoby.
- Przyjęto uchwałę o ochronie związkowej, przewidzianej w art. 32 ust. 1 – 3 ustawy o związkach zawodowych, na kadencję 2018 - 2022.
- Omówiono przygotowania do wycieczki związkowej w okresie wakacji - Beskid Żywiecki (21 - 26 lipca br.)
- Przedstawiono udział przedstawiciela Związku w komisji opiniującej wnioski o przyznanie Medali Komisji Edukacji Narodowej w Delegaturze w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

KADENCJA 2014 - 2018

ZEBRANIE ZARZĄDU /7 lutego 2018 roku/

W środę, 7 lutego 2018 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecni byli wszyscy członkowie zarządu. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi NSZZ "Solidarność" 6 osób.
- Podjęto uchwały budżetowe, m.in. zatwierdzono rachunek wyników i bilans za 2017 r. oraz przyjęto projekt budżetu organizacji na rok 2018.
- Przedstawiono zebranym informację o średnich wynagrodzeniach nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w samorządach objętych działalnością organizacji. W niektórych samorządach, np. Baranowo, Goworowo, Rzekuń, Troszyn, konieczna była wypłata dużych dodatków wyrównawczych.

- Ustalono datę i miejsce zebrania sprawozdawczo-wyborczego na kadencję 2018 - 2022, które odbędzie się w dniu 16 marca 2018 roku (piątek), o godzinie 9:00 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce.

- Planowana jest 6-dniowa wycieczka związkowa w Beskid Żywiecki (21 - 26 lipca 2018 r.). Więcej na ten temat wkrótce.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /23 listopada 2017 roku/

W czwartek, 23 listopada 2017 r. odbyło się ostatnie w tym roku zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 10 członków zarządu. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi NSZZ "Solidarność" 11 osób.
- Przyjęto aneks do uchwały o ochronie związkowej.
- Podjęto decyzję o organizacji spotkania opłatkowego, które w tym roku odbędzie się 20 grudnia (środa) o godz. 17:00 w Pensjonacie "Wioletta", w Ostrołęce ul. Rolna 31. Więcej na ten temat wkrótce.
- Podjęto uchwałę o dofinansowaniu imprezy charytatywnej pn. "Mikołajki na sportowo".
Grafika przedstawia projekt kalendarza na 2018 r., który zostanie przekazany członkom organizacji w czasie spotkania opłatkowego.


Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /20 września 2017 roku/

W środę, 20 września 2017 r. odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 12 członków zarządu. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi NSZZ "Solidarność" 3 osoby.
- Podjęto uchwałę o dofinansowaniu wyjazdu członków organizacji do Opery Podlaskiej 06.10.2017 r. z okazji tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej.
- Poinformowano zebranych o wnioskach wynikających z opiniowania arkuszy organizacyjnych szkół przez związki zawodowe, wynikach konkursów na dyrektorów szkół i przedszkoli na obszarze działania organizacji oraz awansach zawodowych naszych członków.
- Omówiono atmosferę wśród członków organizacji w związku z trwającą reformą oświaty, itp.

Pod grafiką - kalendarz roku szkolnego 2017/2018 (MEN)

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /29 maja 2017 roku/

W poniedziałek, 29 maja 2017 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 11 członków zarządu oraz - przewodnicząca komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi NSZZ "Solidarność" 8 osób.
- Podjęto uchwały o dofinansowaniu wycieczki do Zakopanego w lipcu br. oraz 90. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuninie
- Wytypowano przedstawicieli organizacji do pracy w komisjach konkursowych na dyrektorów szkół i przedszkoli (PM Nr 9, 16 i 17 w Ostrołęce, SP Nr 2 i 5 w Ostrołęce, ZSZ Nr 2 i 3 w Ostrołęce, Poradnia P-P w Myszyńcu i ZSP w Łysych).
- Postanowiono zorganizować spotkanie integracyjne z okazji zakończenia roku szkolnego. Więcej na ten temat wkrótce.
- Poinformowano zebranych o uchwale Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" ws. wydawania nowych legitymacji członkowskich (wzór na grafice). Wszystkie informacje dotyczące członków będą zapisane w kodzie kreskowym dokumentu. Użytkownicy legitymacji będą korzystać z dodatkowych bonusów i przywilejów. Legitymacja jest bezpłatna, ale wymaga wypełnienia dodatkowego druku.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /22 marca 2017 roku/

W środę, 22 marca 2017 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecni byli wszyscy członkowie zarządu oraz p. Ewa Tarnowska - przewodnicząca Komisji Rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi NSZZ "Solidarność" 4 osoby.
- Podjęto uchwały budżetowe, m.in. zatwierdzono rachunek wyników i bilans za 2016 r. oraz przyjęto projekt budżetu organizacji na rok 2017.
- Przyznano członkom organizacji dwie zapomogi zdrowotne.
- Uaktualniono uchwałę o ochronie związkowej.
- Omawiano współpracę z j.s.t. przy opiniowaniu projektów uchwał dotyczących nowej sieci szkół, w związku z reformą oświaty.
- Omawiano plany organizacji wycieczki związkowej do Zakopanego (24 - 28 lipca 2017 r.). Więcej na ten temat wkrótce.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /29 listopada 2016 roku/

We wtorek, 29 listopada 2016 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 12 na 14 członków. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi NSZZ "Solidarność" 4 osoby.
- Postanowiono zorganizować spotkanie opłatkowe w dniu 20 grudnia br. (wtorek), w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce o godz. 17:00. Więcej na ten temat wkrótce.
- Postanowiono wydać kalendarze ścienne na 2017 rok, które zostaną rozdane członkom na spotkaniu opłatkowym. Projekt kalendarza obok.
- Przyznano członkom organizacji dwie zapomogi zdrowotne.
- Postanowiono dofinansować dwa inne projekty edukacyjne (odnowa nagrobków nauczycielek w Goworowie, nagrody dla dzieci w ramach imprezy "Mikołajki na sportowo").
- Omówiono komunikat Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania opublikowany po zebraniu Rady w Dobieszkowie 17-18 października 2016 r. W komunikacie czytamy m.in.:

"Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wyraziła niezadowolenie z efektów dotychczasowych negocjacji pomiędzy Związkiem a rządem dotyczących sytuacji pracowników w związku z wprowadzaniem reformy edukacji. Zaproponowane przez rząd rozwiązania prawne uznała za niewystarczające. NSZZ „Solidarność” będzie kontynuował rozmowy z rządem, w przypadku braku porozumienia nie wyklucza protestu."
Więcej na stronie Rady, którą można otworzyć z lewej strony czarnej belki, w górnej części tej strony.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /13 września 2016 roku/


We wtorek 13 września 2016 r. odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 13 na 14 członków. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w poczet członków NSZZ "Solidarność" 2 osoby.
- Przyznano cztery zapomogi socjalne.
- Wytypowano przedstawiciela do komisji konkursowej na dyrektora Szkoły Podstawowej w Olszynach (gm. Myszyniec).
- Postanowiono zakupić 50 biletów na spektakl teatralny pt. "Być jak Elizabeth Taylor" w Ostrołęckim Centrum Kultury 10 października br. Więcej na ten temat wkrótce.

Miło nam poinformować o przywróceniu przez Sąd Rejonowy w Ostrołęce, do pracy na poprzednich warunkach, wszystkich nauczycieli ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łysych. Sześcioro nauczycieli dyplomowanych, w skandaliczny sposób, zostało zwolnionych z pracy we wrześniu ubiegłego roku.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /6 czerwca 2016 roku/


W poniedziałek, 6 czerwca 2016 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 12 na 14 członków. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w poczet członków NSZZ "Solidarność" 2 osoby.
- Znowelizowano uchwałę o upoważnieniu członków Związku do reprezentowania zarządu w okresach pomiędzy zebraniami.
- Odwołano przygotowania do wycieczki związkowej w Sudety z powodu małej liczby chętnych.

Miło nam poinformować o objęciu w dniu 10 czerwca br. stanowiska Dyrektora Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie przez Pana Michała Giersa - nauczyciela z Kadzidła, członka naszej organizacji. Ustępująca ze stanowiska Pani Teresa Michalak, także członek naszej organizacji, pracować będzie w Delegaturze w charakterze wizytatora.

Pani Teresa Michalak - za zasługi dla oświaty i wychowania oraz za pracę związkową - została wyróżniona w 2014 r. Srebrną Odznaką Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" (patrz zakładka obok - "Odznaki związkowe").


Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /20 kwietnia 2016 roku/


W środę, 20 kwietnia 2016 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 12 na 14 członków. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Wytypowano 4 osoby do wyróżnienia Srebrną Odznaką Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
- Znowelizowano uchwałę o ochronie związkowej.
- Przedstawiono stanowiska Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze, przygotowane na Walny Zjazd Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania we Wrocławiu, na początku czerwca 2016 r. Treść stanowisk poniżej.
- Omawiano przygotowania do wycieczki związkowej w Sudety w okresie wakacji (25 - 29 lipca 2016 r.).

Stanowisko 1
Stanowisko 2

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /22 lutego 2016 roku/

W poniedziałek, 22 lutego 2016 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 12 na 14 członków oraz Pani Ewa Tarnowska - nowa Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi NSZZ "Solidarność" 2 osoby.
- Podjęto uchwały budżetowe, m.in. zatwierdzono rachunek wyników i bilans za 2015 r. oraz przyjęto projekt budżetu organizacji na rok 2016.
- Przedstawiono sprawozdania samorządów z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2015 r., na obszarze objętym działalnością organizacji.
- Omawiano plany organizacji wycieczki związkowej w okresie wakacji (25 - 29 lipca 2016 r.). Więcej na ten temat wkrótce.
- Przedstawiono komunikat ze spotkania członków Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z Anną Zalewską – Ministrem Edukacji Narodowej 4 lutego 2016 r. Treść komunikatu w linku poniżej.

Komunikat

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /25 listopada 2015 roku/

W środę, 25 listopada 2015 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 12 na 14 członków. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi NSZZ "Solidarność" 1 osobę.
- Postanowiono zorganizować spotkanie opłatkowe w dniu 18 grudnia br. w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce o godz. 17:00. Więcej na ten temat wkrótce.
- Postanowiono zakupić kalendarze ścienne na 2016 rok, które zostaną rozdane członkom na spotkaniu opłatkowym. Projekt kalendarza obok.
- Przyznano członkom organizacji dwie zapomogi zdrowotne.
- Omówiono sytuację w oświacie po wyborach parlamentarnych 25 października br. i zapowiadanych przez nowy rząd projektach zmian (likwidacja gimnazjów, likwidacja godzin karcianych, itp.).

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /23 września 2015 roku/

W środę, 23 września 2015 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 13 na 14 członków. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w poczet Związku 2 nowych członków.
- Podjęto decyzję o udziale w ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie w dniu 14 października 2015 r. (Dzień Edukacji Narodowej). Więcej na ten temat wkrótce.
- Wytypowano przedstawiciela organizacji do udziału w konkursach na dyrektorów: Zespołu Szkół Nr 1 w Goworowie i Szkoły Podstawowej w Kuninie.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /18 czerwca 2015 roku/

W czwartek, 18 czerwca 2015 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Obecnych było 13 na 14 członków. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w poczet Związku 5 nowych członków.
- Objęto ochroną związkową kolejne 3 osoby.
- Podjęto uchwały o dofinansowaniu: wycieczki związkowej oraz budowy pomnika "Solidarności" na Placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce w XXXV rocznicę powstania Związku. Uroczystość odsłonięcia pomnika przewidywana jest na 13 września br.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /16 kwietnia 2015 roku/

W czwartek, 16 kwietnia 2015 r. odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Frekwencja członków zarządu na zebraniu wyniosła 100%. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w poczet Związku 12 nowych osób.
- Uaktualniono uchwałę o ochronie związkowej.
- Wytypowano przedstawiciela organizacji do udziału w konkursie na dyrektora Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce.
- Mimo decyzji Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania z dnia 18 marca 2015 r. zobowiązującej oświatowe organizacje związkowe do wejścia w spory zbiorowe z pracodawcami podjęto uchwałę o nieprzystąpieniu do sporów z powodu wątpliwości natury prawnej i organizacyjnej.

- Podobnie jak w latach ubiegłych postanowiono zorganizować wycieczkę związkową w Tatry i Pieniny w dniach 27 - 31 lipca 2015 r. Więcej na ten temat wkrótce.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /12 lutego 2015 roku/

W "tłusty" czwartek 12 lutego 2015 r. w siedzibie organizacji odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. Frekwencja członków zarządu na zebraniu wyniosła 100%. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Podjęto uchwały budżetowe, m.in. zatwierdzono rachunek wyników i bilans za 2014 r. oraz przyjęto projekt budżetu organizacji na rok 2015.
- Przyjęto w poczet Związku 3 nowe osoby.
- Objęto ochroną związkową kolejnego członka.
- Przyznano jednej osobie zasiłek zdrowotny.
- Omówiono przygotowania Rady Oddziału w Ostrołęce NSZZ "Solidarność" do obchodów XXXV rocznicy powstania Związku.

- Przedstawiono stanowisko MEN i PIP ws. realizacji przez nauczycieli świetlic, pedagogów szkolnych i nauczycieli-bibliotekarzy godzin doraźnych zastępstw, zleconych przez dyrektora szkoły, w trakcie godzin ich pracy. Obie instytucje zgadzają się ze stanowiskiem Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania, że za zrealizowane przez wyżej wymienionych nauczycieli godziny doraźnych zastępstw należy się im dodatkowe wynagrodzenie. Poniżej przedstawiamy pełną treść obu pism.


Odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej -- -- Odpowiedź Państwowej Inspekcji Pracy

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /27 listopada 2014 roku/

W czwartek 27 listopada 2014 r. w siedzibie organizacji odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 13 z 14 członków zarządu. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w poczet Związku 2 nowe osoby.
- Objęto ochroną związkową kolejnych 2 członków.
- Przyznano jednej osobie zasiłek zdrowotny.
- Omówiono przygotowania Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania do akcji protestacyjnej w Warszawie 9 grudnia br.
- Postanowiono zorganizować spotkanie opłatkowe w dniu 19 grudnia 2014 r. (piątek), w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce o godz. 17:00.

W dniu 13 grudnia 2014 r. mija 33. rocznica wprowadzenia w Polsce - przez władze PRL - stanu wojennego. W rocznicę tego wydarzenia o godz. 18:00 w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce (fara), odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny i NSZZ "Solidarność". Po mszy zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem patrona "Solidarności" - bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Serdecznie zapraszamy członków Związku do udziału we mszy św. (zdjęcie: Chris Niedenthal).

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /28 sierpnia 2014 roku/

W czwartek 28 sierpnia 2014 r. w siedzibie organizacji odbyło się kolejne w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 13 z 14 członków zarządu. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w poczet Związku 5 nowych osób.
- Objęto ochroną związkową kolejne 2 osoby.
- Wytypowano 6 członków do Odznaki Srebrnej Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania.
- Postanowiono uczcić tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej organizując spotkanie integracyjne (więcej na ten temat wkrótce).

W dniu 25 sierpnia 2014 r. na wniosek NSZZ “Solidarność” złożony do Watykanu za pośrednictwem Episkopatu Polski, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia Papieża Franciszka podjęła decyzję o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”. Ksiądz Popiełuszko był kapelanem „Solidarności”. Został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 r.

W rozwinięciu zdjęcia: Pan Andrzej Piegutkowski - Przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze na tamie we Włocławku 25 maja 2012 r. /foto: Aleksander Zawalich/.


Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /12 maja 2014 roku/

W poniedziałek 12 maja 2014 r. w siedzibie organizacji odbyło się drugie w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 13 z 14 członków zarządu. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Wytypowano przedstawicieli organizacji do udziału w pracach Komisji Konkursowych powołanych w celu wyłonienia kandydatów na dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Ostrołęce (10 konkursów).
- Zapoznano zebranych z Protokołem Regionalnej Komisji Wyborczej Regionu Mazowsze stwierdzającym ważność wyborów przeprowadzonych przez naszą organizację 14 marca 2014 r.
- Przyjęto w poczet członków Związku trzy osoby.
- Przedstawiono treść pism napływających do naszej organizacji od dyrektorów szkół w sprawie zamiaru ograniczenia wymiaru zatrudnienia lub wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielom od nowego roku szkolnego. W sumie dotyczy to kilkudziesięciu nauczycieli, głównie z Zespołów Szkół Powiatowych i dużych zespołów szkół w Ostrołęce.

Na zdjęciu: nowy druk deklaracji związkowej, który obowiązuje od początku br. Druk jest do pobrania w zakładce "Jak się zapisać?". Najważniejsza zmiana w nowej deklaracji dotyczy wyrażenia przez kandydata zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w deklaracji na potrzeby NSZZ "Solidarność".

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /20 marca 2014 roku/

W czwartek 20 marca 2014 r. w siedzibie organizacji odbyło się pierwsze w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 12 z 14 członków zarządu oraz przedstawiciel komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Wybrano zastepcę przewodniczącego, sekretarza i skarbnika organizacji na nową kadencję (patrz zakładka obok pn. "Władze organizacji").
- Przyjęto dwie osoby w poczet członków Związku.
- Skreślono jedną osobę z ewidencji członków.
- Przyjęto uchwałę o ochronie członków organizacji na kadencję 2014 - 2018. Ustalono, że głównymi kryteriami typowania osób do ochrony będą: zasiadanie we władzach organizacji oraz staż związkowy.
- Podjęto decyzję o organizacji wycieczki związkowej w Tatry, w terminie 21 - 25 lipca 2014 r. Więcej informacji o wycieczce zamieścimy wkrótce.

Na zdjęciu: "ABC związkowca. Poradnik" zakupiony dla wszystkich Kół naszej organizacji. Publikację, zawierającą materiały niezbędne dla członków oświatowych organizacji związkowych NSZZ "Solidarność", przygotowała Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

KADENCJA 2010 - 2014
ZEBRANIE ZARZĄDU /29 stycznia 2014 roku/

W środę 29 stycznia 2014 r. w siedzibie organizacji odbyło się ostatnie w tej kadencji zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 17 z 19 członków zarządu oraz przedstawiciel komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Podjęto uchwały budżetowe, m.in. zatwierdzono rachunek wyników i bilans za 2013 r. oraz przyjęto projekt budżetu organizacji na rok 2014.
- Jednej osobie przyznano zasiłek zdrowotny.
- Ustalono datę i miejsce zebrania sprawozdawczo-wyborczego na kadencję 2014 - 2018, które odbędzie się w dniu 14 marca 2014 roku (piątek), o godzinie 9:00 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce.

Najważniejsze ustalenia wyborcze przedstawiają się następująco:

- Wybory do władz statutowych Związku odbędą się przez Międzyzakładowe Zebranie Delegatów.
- Delegaci wybierani będą w 26 okręgach wyborczych.
- Minimalny okręg wyborczy to 4 członków Związku.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /18 listopada 2013 roku/

W poniedziałek 18 listopada 2013 r. w siedzibie organizacji przy placu Bema 12 w Ostrołęce odbyło się ostatnie w tym roku zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 13 z 19 członków zarządu oraz przedstawiciel komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi Związku nowego członka.
- Jednej osobie przyznano zasiłek zdrowotny.
- Postanowiono zorganizować spotkanie opłatkowe w dniu 20 grudnia 2013 r. o godz. 17:00 oraz wydać kalendarz ścienny z danymi adresowymi organizacji, który otrzymają wszyscy członkowie na spotkaniu.
- Przedstawiono działania Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania w związku z planowanymi przez Rząd zmianami prawa oświatowego (więcej na stronie SKOiW - link na pasku pod banerem).
- Postanowiono przeprowadzić gruntowny remont pomieszczenia zajmowanego przez naszą organizację przy placu Gen. Józefa Bema 12.

Na zdjęciu: projekt kalendarza przygotowanego przez naszą organizację na 2014 rok.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich

ZEBRANIE ZARZĄDU /9 września 2013 roku/

W poniedziałek 9 września 2013 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyło się kolejne w tym roku zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 12 z 19 członków zarządu oraz przedstawiciel komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Omówiono m.in. organizację wyjazdu członków naszej organizacji na akcję protestacyjną do Warszawy w dniu 12 września 2013 roku (zdjęcie obok) oraz organizację tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej (więcej na ten temat zamieścimy wkrótce na tej stronie).

- Podsumowano wycieczkę związkową na Pomorze Zachodnie w lipcu br.

- Przedstawiono udział naszych przedstawicieli w Komisjach Egzaminacyjnych na stopień nauczyciela mianowanego oraz Komisji Kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela dyplomowanego.

- Omówiono także treść dwóch artykułów z „Przeglądu Oświatowego”. W pierwszym artykule mec. Bogumił Soczyński wyjaśnia, że brak jest podstaw prawnych do wprowadzania w szkołach kodeksu etyki nauczycieli. "Tego typu kodeksy wprowadzane są dla wolnych zawodów typu: adwokaci, lekarze, sędziowie, zrzeszonych w samorządach zawodowych (korporacjach), w ramach których wprowadza się wewnętrzną odpowiedzialność za wykonywanie zawodu zgodnie z ustalonymi zasadami. Zawód nauczyciela nie należy do wolnych zawodów, a zasady odpowiedzialności są określone w Karcie Nauczyciela" („PO” Nr 19/2010 r.).
Drugi artykuł informował o tym, że wprowadzanie w szkole wewnętrznego regulaminu oceny pracy nauczyciela jest niezgodne z prawem. "Dyrektor szkoły, czy Rada Pedagogiczna nie mają uprawnień do tworzenia tego typu dokumentu. Oceny pracy powstałe na podstawie takiego regulaminu są nieważne. Ocenę pracy nauczyciela sporządza dyrektor na ogólnych zasadach opisanych w Karcie Nauczyciela" („PO” Nr 12/2013 r.).Przewodniczący Zarządu - Aleksander ZawalichZEBRANIE ZARZĄDU /23 maja 2013 roku/

W czwartek 23 maja 2013 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyło się kolejne w tym roku zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 16 z 19 członków zarządu oraz przedstawiciel komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi Związku 6 nowych członków.

- Postanowiono zwołać na 8 czerwca 2013 r. (sobota) Międzyzakładowe Zebranie Delegatów poświęcone odwołaniu się członka organizacji od uchwały zarządu o wykluczeniu ze Związku.

- Omówiono wyniki kontroli funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w jednej ze szkół na terenie gminy Kadzidło. Inspektor pracy potwierdził zasadność naszej skargi. Wobec osoby reprezentującej pracodawcę w związku ze stwierdzeniem naruszenia przepisów ustawy wyciągnięto "konsekwencje prawne". Inspektor stwierdził także nieprawidłowości w prowadzonej przez pracodawcę dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych.

- Omówiono udział członków organizacji w referendum sondażowym przeciwko zmianom w prawie pracy. Organizatorem referendum jest Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Członkowie organizacji mają odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące ich udziału w strajku/manifestacji przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w prawie pracy i ograniczenia stosowania przez pracodawców tzw. "umów śmieciowych". Do wszystkich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych objętych działalnością organizacji wysłano w tej sprawie odpowiednie materiały.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich


Z ostatniej chwili (25.05.2013 r.): W imieniu Zarządu Regionu Mazowsze dziekuję przewodniczącym Kół za organizację referendum na terenie zakładów pracy. Do dnia dzisiejszego otrzymaliśmy 17 protokołów z wymikami głosowania. Łącznie w głosowaniu wzięło udział 86 osób. Czekamy na przekazanie do siedziby organizacji pozostałych protokołów. Aleksander ZawalichZEBRANIE ZARZĄDU /4 kwietnia 2013 roku/

W czwartek 4 lutego 2013 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyło się kolejne w tym roku zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 14 z 19 członków zarządu oraz przedstawiciel komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi związku 2 nowych członków.
- Wykluczono z szeregów organizacji jednego członka z powodu "zachowania nie licującego z godnością członka związku".
- Podniesiono kwotę dofinansowania dla dzieci członków organizacji, biorących udział w koloniach organizowanych przez związek, ze 100 do 250 zł na osobę.
- Przyznano członkowi organizacji zapomogę finansową z tytułu zdarzenia losowego.
- Wytypowano przedstawicieli organizacji do udziału w konkursach na dyrektorów: Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrołęce.
- Podjęto decyzję o organizacji i częściowym sfinansowaniu wycieczki związkowej na Pomorze Zachodnie (Szczecin i okolice) w dniach 22 - 26 lipca 2013 r. Więcej szczegółów na temat programu i ceny wycieczki podamy wkrótce na tej stronie.
- Postanowiono zorganizować szkolenie dla członków organizacji na temat zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, na przełomie maja i czerwca br.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander ZawalichZEBRANIE ZARZĄDU /28 lutego 2013 roku/

W czwartek 28 lutego 2013 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyło się pierwsze w tym roku zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 14 z 19 członków zarządu oraz przedstawiciel komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi Związku 6 nowych członków.
- Objęto ochroną związkową kolejnych 2 członków organizacji.
- Podjęto uchwały budżetowe, m.in. zatwierdzono rachunek wyników i bilans za 2012 r. oraz przyjęto projekt budżetu organizacji na 2013 r.

W dniach 21-22 lutego 2013 r. w Krakowie obradowała Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Efektem obrad było przyjęcie kilku ważnych stanowisk, np.


- ws. zmian w Karcie Nauczyciela,
- ws. uprawnień jednostek samorządu terytorialnego do ustalania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć psychologów, pedagogów, logopedów i doradców zawodowych,
- ws. nauczycieli zatrudnionych w oddziałach przedszkolnych szkoły podstawowej,
- ws. przekształcenia stosunków pracy nauczycieli i wychowawców zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na podstawie przepisów ustawy – Karta Nauczyciela,
- ws. bibliotek szkolnych, itp.

Pełny tekst stanowisk można znaleźć na stronie Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /19 listopada 2012 roku/

W poniedziałek 19 listopada 2012 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyło się ostatnie w tym roku zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 13 z 19 członków zarządu oraz przedstawiciel komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi Związku 7 nowych członków.
- Objęto ochroną związkową kolejnych 3 członków organizacji.
- Trzem członkom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej przyznano zasiłki socjalne.
- Postanowiono zorganizować spotkanie opłatkowe w dniu 21 grudnia 2012 r. oraz wydać kalendarz ścienny z danymi adresowymi organizacji, który otrzymają wszyscy członkowie na spotkaniu.
- Omówiono wyniki kontroli funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w jednym z zakładów pracy objętych działalnością naszej organizacji. Inspektor pracy potwierdził zasadność naszej skargi. Wobec osoby reprezentującej pracodawcę w czynnościach związanych z przyznawaniem świadczeń wyciągnięto "konsekwencje prawne". Dodatkowo inspektor skierował do Sądu Rejonowego w Ostrołęce wniosek o ukaranie pracodawcy.

Na zdjęciu: projekt kalendarza na 2013 rok, przygotowanego przez naszą organizację.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich


P.S. Na koniec: ciekawe opracowanie na temat czasu pracy i wymiaru urlopu nauczycieli w wybranych krajach UE przygotowane przez kolegów z Olsztyna.ZEBRANIE ZARZĄDU /10 września 2012 roku/

W poniedziałek 10 września 2012 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyło się zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 17 z 19 członków zarządu oraz Iwona Krzemińska - przedstawiciel komisji rewizyjnej. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi Związku pięcioro nowych członków.
- Objęto ochroną związkową kolejnych 4 członków organizacji.
- Nie wyrażono zgody na zmianę warunkow pracy nauczyciela objętego ochroną związkową z Zespołu Szkół Gminnych w Baranowie (sprawa znajdzie prawdopodobnie swój finał w Sądzie Pracy).
- Podsumowano organizację wycieczki w Tatry i Beskidy. W wycieczce wzięło udział 48 osób. Całkowity koszt wycieczki wyniósł ok. 23 tys. zł, z czego 20 tys. to wpłaty własne uczestników, a 3 tys. zł - dofinansowanie z budżetu organizacji do kosztów wynajęcia autokaru.

- Z żalem wspominano Ś.P. Krzysztofa Gocłowskiego - emerytowanego nauczyciela Szkoły Podstawowej Nr 6 i I Liceum Ogólnokształcącego, pracownika Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, długoletniego członka zarządu i sekretarza naszej organizacji. Krzysztof Gocłowski zmarł 25 lipca tego roku w wieku 62 lat, po długiej i ciężkiej chorobie. Z tego miejsca składamy szczere wyrazy współczucia pogrążonej w smutku rodzinie. Krzysztof Gocłowski był z nami jeszcze niedawno, na spotkaniu opłatkowym w grudniu zeszłego roku - zdjęcie 15 w galerii zdjęć, w pliku "Spotkanie opłatkowe 2011".

- Postanowiono zakupić bilety na koncert z Dnia Edukacji Narodowej (więcej wiadomości na ten temat zamieścimy wkrótce).

Ogólnopolski Marsz Protestacyjny "Obudź się Polsko!"

W dniu 29 września 2012 roku, wśród wielu organizacji społecznych i politycznych, protestować będą również członkowie i sympatycy NSZZ „Solidarność”. W tym marszu pójdziemy pod hasłami: wolność dla mediów i zgromadzeń, płaca minimalna, „STOP 67”, stabilne zatrudnienie, „STOP dla umów śmieciowych”. Organizacją wyjazdu do Warszawy zajmuje się Oddział w Ostrołęce NSZZ "Solidarność", tel. 29 764 41 99. Wyjazd z Ostrołęki planowany jest na godz. 8:00 w dniu 29 września 2012 r. z dworca autobusowego PKS (w głębi stanowiska 1). Zapisy do 24.09.2012 r. Więcej na stronie internetowej Regionu Mazowsze. Na zdjęciu plakat związany z akcją.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /10 maja 2012 roku/

W czwartek 10 maja 2012 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyło się zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 16 z 19 członków zarządu. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi Związku 1 nowego członka (powstało nowe Koło w Szkole Podstawowej w Rzekuniu).
- Wytypowano przedstawicieli Związku do pracy w komisjach konkursowych na dyrektorów szkół i przedszkoli w Ostrołęce (Przedszkola Miejskie Nr 9,16 i 17; Szkoły Podstawowe Nr 2,5 i 10; Zespoły Szkół Zawodowych Nr 2 i 3; Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st.).
- Ustalono miejsce i termin wycieczki związkowej - Tatry, 23 - 27 lipca 2012 r. Więcej wiadomości na temat wycieczki zamieścimy wkrótce.

Z ostatniej chwili (11.05.2012 r.): W piątek 11 maja 2012 r. Sejm przyjął rządowy projekt wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Za przyjęciem ustawy emerytalnej głosowało 268 posłów (PO, PSL i Ruch Palikota), przeciw było 185 (PiS i SLD), dwóch wstrzymało się od głosu. W systemie powszechnym wiek emerytalny będzie wydłużany od 2013 r. Z każdym kolejnym rokiem będziemy pracować dłużej. Docelowe 67 lat kobiety osiągną w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. Nowe regulacje obejmą kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Wprowadzone obecnie zmiany nie dotyczą nauczycieli, których zasady emerytalne zostały uregulowane w ustawie z 22 maja 2009 roku o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Więcej na temat tej ustawy można przeczytać na stronie głównej w artykule pt. "Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli do 2032 roku?".

Foto: Związkowcy z "Solidarności" w proteście przeciwko zmianom w systemie emerytalnym zablokowali na kilka godzin wyjścia z budynku Sejmu (źródło: www.wp.pl).

Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /16 lutego 2012 roku/

W czwartek 16 lutego 2012 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyło się pierwsze w tym roku zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 16 z 19 członków zarządu. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi Związku 11 nowych członków.
- Znowelizowano uchwałę o ochronie członków organizacji na kadencję 2010 - 2014.
- Zwiększono zasiłek statutowy z tytułu zgonu członka rodziny do 200 zł.
- Podjęto uchwały budżetowe, m.in. zatwierdzono rachunek wyników i bilans za 2011 r. oraz projekt budżetu organizacji na 2012 r.

W sprawach różnych przedstawiono informację o akcji "Solidarności" w sprawie referendum emerytalnego. Akcja "Solidarności" znalazła duże poparcie społeczne. W ciągu dwóch miesięcy zebrano ok. 1,5 mln głosów poparcia. Na tej podstawie można wyciągnąć wniosek, że duża część społeczeństwa nie wyrażaja zgody na to, aby Rząd PO i PSL wydłużył do 67 lat i zrównał wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Ostateczne decyzje w tej sprawie zależą jednak od polityków.
W lutym br. otrzymaliśmy z samorządów objętych naszą działalnością sprawozdania na tamat średnich wynagrodzeń nauczycieli w 2011 r. Więcej na ten temat można przeczytać w panelu obok pn. "Śr. wynagrodzenia nauczycieli w powiecie 2009 - 2011".
Przewodniczący Zarządu - Aleksander Zawalich
ZEBRANIE ZARZĄDU /17 listopada 2011 roku/

W czwartek 17 listopada 2011 r., w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyło się kolejne w tym roku szkolnym zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 18 z 19 członków zarządu oraz: Waldemar Dubiński - Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze, Andrzej Piegutkowski - Przewodniczący Rady Sekcji Oświaty i Wychowanie Regionu Mazowsze oraz Kazimierz Białczak - Przewodniczący Rady Oddziału w Ostrołęce NSZZ "Solidarność". W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności komisji za ostatni okres, a także:

- Przyjęto w szeregi Związku troje nowych członków.

- Postanowiono zorganizować spotkanie opłatkowe dla członków organizacji w dniu 16 grudnia 2011 r. o godz. 17:00, w Gimnazjum Nr 1 w Ostrołęce. Z tej okazji zostanie wydany kalendarz ścienny promujący naszą organizację związkową, który m.in. otrzymają wszyscy członkowie na spotkaniu opłatkowym.

- Pan Waldemar Dubiński przedstawił plany Regionu Mazowsze odnośnie lokalu zajmowanego przez naszą organizację w siedzibie Oddziału NSZZ "Solidarność" w Ostrołęce przy Placu Bema 12. W ostatnim czasie Region Mazowsze stał się właścicielem w/w lokalu. Uzyskaliśmy zapewnienie, że nasza organizacja związkowa nadal będzie korzystać z zajmowanego obecnie pomieszczenia.

W sprawach różnych przedstawiono informację o ukazaniu się w dniu 15 października br. "Przeglądu Oświatowego" - dwutygodnika wydawanego przez Sekcji Krajową Oświaty i Wychowania, poświęconego Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze (obrazek obok). W w/w numerze znajduje się m.in. artykuł pt. "Przykład do naśladowania", który opisuje wydaną w 2010 r. monografię naszej organizacji. Natomiast w numerze poprzednim (z 1 października 2011 r.), zamieszczono sprawozdanie z wycieczki naszej organizacji związkowej w Tatry, w lipcu bieżącego roku (patrz zakładka obok - "Relacje z wycieczek"). Numer 15 "Przeglądu Oświatowego" wraz z wkładką o wycieczce, otrzymali wszyscy nasi członkowie uczestniczący w spotkaniu z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Przewodniczący Zarządu - Aleksander ZawalichKalendarz roku szkonego 2011/2012
ZEBRANIE ZARZĄDU /9 września 2011 roku/

W piątek 9 września 2011 r., w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym zebranie zarządu naszej organizacji związkowej. W spotkaniu wzięło udział 12 z 19 członków zarządu. W trakcie zebrania przedstawiono sprawozdanie z dzialalności komisji za ostatni okres, a tak