Monografia organizacji już w sprzedaży

MONOGRAFIA
NASZEJ ORGANIZACJI ZWIĄZKOWEJ

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy od wydawcy monografię naszej organizacji związkowej. Autorem książki pt. "XXX lat Solidarności oświatowej w Ostrołęce (1980 - 2010)" jest dr Jan Mironczuk. Autor urodził się w 1966 r. w Bielsku Podlaskim. W 2005 r. obronił pracę doktorską w Instytucie Historii Uniwersytetu w Białymstoku. W swojej pracy badawczej zajmuje się wybranymi problemami z dziejów społeczeństwa na ziemiach polskich w XIX i XX w. Dotychczas opublikował 3 książki oraz kilkanaście artykułów w periodykach naukowych. Od 1992 r. pracuje jako nauczyciel w ostrołęckich szkołach.

Książka liczy 264 strony i składa się z 3 rozdziałów:

Rozdział I. Pierwsza "Solidarność": powstanie, delegalizacja, konspiracja (1980 - 1989).
Rozdział II. "Solidarność" miejska i wojewódzka (1989 - 1999).
Rozdział III. Działalność w mieście i powiecie (1999 - 2010).

Publikacja zawiera wiele tabel, zdjęć i not biograficznych. Książka, "mimo iż dotyczy wydarzeń sprzed trzydziestu lat, zachowuje niezwykle ważny walor nieprzemijającej aktualności. Przypominając dość odległe już dzieje, odpowiada także na bieżące zapotrzebowanie społeczne środowiska nauczycielskiego. Dostarcza młodemu czytelnikowi wiedzy nie tylko o genezie, powstaniu i codziennej działalności oświatowego ruchu związkowego, ale przede wszystkim o niepowtarzalnej atmosferze zmagań z rzeczywistością od czasow narodzin "Solidarności" i wprowadzenia stanu wojennego, poprzez kolejną już reformę oświaty w roku 1999, aż po czasy nam współczesne" (z recenzji prof. Hanny Konopki). W indeksie osobowym znajduje się ponad 400 nazwisk. Książka jest do nabycia w księgarni internetowej Warszawskiej Firmy Wydawniczej. Członkowie naszej organizacji związkowej otrzymają książkę bezpłatnie. Kilkanaście bezpłatnych egzemplarzy książki jest też dostępnych w siedzibie organizacji dla osób, których nazwiska znajdują się w indeksie osobowym (tel. 502 646 899). Decyduje kolejność zgłoszeń.